| Nişka a întrebat:

Pentru la ora de geografie am de facut un eseu cu titlul:"Cum putem salva Pamantul?" si astfel as vrea sa stiu si parerea voastra. Se mai poate face ceva pentru planeta noastra, pentru generatiile viitoare? Voi faceti ceva, pentru ca planeta noastra sa poata respira? SAu va multumiti sa spuneti as putea face, sau fac mai tarziu ori de ce nu consideri ca nu planeta noastra, NOI nu ne aflam in pericol?

3 răspunsuri:
| cami_5314 a răspuns:

Buna
Nu prea am timp sa scriu atat de mult precum as vrea sa scriu, insa as vrea sa fac o mica distinctie. Planeta nu are nevoie sa o salvam, ea se salveaza singura. Adevarta problema este ca sa fie viata confotabila pentru oameni, pentru generatiile viitoare. Planeta Pamant a existat bine mersii si fara oameni si probabil o sa reziste bine mersi si fara oameni foarte mult timp de acum inainte. Deci dupa parerea mea intrebarea ta ar fi trebuit sa fie Cum putem salva generatiile viitoare de oameni. Cum ne putem salva noi oamenii ca specie sa traim pe Pamant cat mai mult timp, in conditii confortabile si sa mentinem planeta in stare buna pentru viitoarele generatii.
Din cate stiu eu, e posibil sa ma insel tongue, Pamantul nu se intreapta spre o gaura neagra si soarele nu o sa explodeze in curand, sa ne punem problema planetei.
Spor la lucru si note mari la scoala!
pa pa

| yellowalien a răspuns:

Scrie in primul rand despre energiile nepoluante(eoliana, solara, mareomotrica + producerea metanului in domuri artificiale in interiorul carora sunt adunate resturi menajere), despre masinile-hibrid, ecologizarea fostelor zone industriale(transformarea acestora in parcuri/ plantari de arbori), reimpaduriri, dar si despre reciclare si educatie ecologica, deoarece trebuie sa educam viitoarele si actualele generatii intr-un spirit ecologic si econom. Trebuie sa invatam sa economisim energia, sa cautam surse alternative si astfel sa ne imbunatatim nivelul de trai, dar sa ne si salvam planeta in acelasi timp.

| yuyubarbie19 a răspuns:

Pai poti scrie despre cum putem salva mediul de poluare de anumiti paraziti si multe alte eu zic sa cauti pe net ca gasesti