| StelutaDintreNori a întrebat:

Pentru mine nu mai exista sarbatori. Tatal meu si-a facut obicei si bea in prostie, nu mai pot vorbi cu el ca vorbeste urat si nu mai stie de capul lui. Eu ma retrag in camera mea pentru ca chiar nu-l mai suport, si avem si problemele astea financiare si sunt chiar la limita nervilor. Am observat ca nu mai suport oamenii, nu mai suport nici un zgomot, nici o publicitate, nici macar sa ma uit la stiri la televizor. Parca vad ca se imbata iar si de Craciun cum a facut si azi. Inteleg ca sunt sarbatorile, dar el s-a invatat ca la tara sa manance o mie de feluri de mancare si sa bea sticle intregi (precizez ca e plinut si nu cred ca sta bine cu colesterolul). Ce as putea sa fac? De sarbatori, toata lumea isi vede de treaba, nu au timp pentru cei mai nefericiti ca mine...

Răspuns Câştigător
| ionoion a răspuns:

Astazi tata s-a imbatat
Parca nu ma mai cunoaste
Cica asa e de Craciun
Si mi-a urat ceva de Paste
Lasa-l in pace, da-i dreptate si nu-i sta in cale.
Si eu am problema asta de 4 ani. O sa vine vremea cand nu o sa-ti mai pese. Termini liceu' si te duci in treaba ta.

16 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Pai tocmai aici gresesti.Mereu iti faci timp cand trebuie sa ajuti un prieten nefericit.Stii ce se zicetonguearintii nu ti-i poti alege insa prietenii da.Asa ca ce-ar fi daca ai petrece niste sarbatori minunate la un/o prieten/a? Cu siguranta ti-ar prinde bine

| Flav a răspuns:

@xela935 - din ce oras esti?
Bun, rau tatal ramane tata. A luat-o pe calea bauturii, asta e. Nu putem opro anumite lucruri, anumite vicii care ne nimicesc si ne fura si acel sambure de valoare pe care-l detinem.
Incearca sa privesti inainte, sa fii puternica. E o perioada grea. dar e o perioada care te face mai matura, mai puternica, mai stapana pe sine. Vezi-ti de scoala, incearca sa-ti invingi greutatile invatand cat mai mult, citind si asimiland cat mai mult, ca peste ani, atat mama ta plecata in Italia pentru. un trai mai bun cat si tatal tau, sa fie mandri de ce-au crescut si au avut in casa. Fa-l pe tatal tau sa vada ce comoara are langa el, fa-l sa observe ca ingerul lui e-un lucru pentru care merita sa inlature bautura. Iar peste ani, avand o situatie financiara buna si trecand peste anumite greutati ale vietii, sa ai fruntea sus si sa fii mandra ca esti o femeie ce sta pe puterile ei, o femeie puternica, valoroasa pe care niciun barbat n-o poate invinge.
Sufletul, inima si chipul unui copil pot inmuia orice caracter negru, orice viciu negativ. Totul sta in tine acum, aceste ziduri de acum vor fi porti pentru mai tarziu, iar castelul in care vei intra va fi unul stralucitor in viitor. Respecta-te ca persoana pe tine, leagana-te pe etapele scolii, a culturii generale. Fii mai presus de orice, fii acea persoana care va reusi in viata pe mainile ei si vei vedea frumusetea si imparatia succesului.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Scumpa mea, de Craciun toata lumea trebuie sa fie fericita!kiss
Incearca sa iti vezi de treaba tabig grin Sa nu iti mai pese de nimicbig grin Fi ericitabig grin
Daca el vrea sa bea...lasa-l in pace.Treaba luitongue
Sarbatori fericite si ai grija de tine!kiss

Abh
| Abh a răspuns:

Alcoolismul este o boala foarte greu de tratat deoarece necesita colaborare deplina din partea bolnavului. Un psihiatru bun ar putea sa-l ajute pe tatal tau sa se vindece dar asta ar presupune sa mearga la un consult.Tratamentul dureaza luni de zile si presupune din partea bolnavului colaborare deplina si din partea familiei acestuia, sprijin neconditionat. Cred ca pe tatal tau il darama lipsa mamei tale si apoi lipsurile financiare. Incearca sa vorbesti cu el cand e treaz si sa-i spui ce simti. Eu iti doresc numai bine!

| StelutaDintreNori explică:

Mihaella, eu nu ma pot inchide in camera pentru ca sunt usi vechi, nici macar clanta nu se inchide laughing si mi-e frica de el. Lora, eu degeaba i zic ca imi face rau, ca tot pe mine ma jigneste si ma injura si ma face ignoranta si rea. Cam asta e. Si cei mai rau e ca nu am nici prieteni crying

| StelutaDintreNori explică:

Nu sunt despartiti, mama e in Italia...si nu poate veni acasa de sarbatori. Dar si ea e la capatul nervilor. Pot sa spun ca toti trei ar trebui sa ne ducem la un psiholog straight face

| StelutaDintreNori explică:

Pai, eu sunt noua in oras. Dar as avea o colega cu care ma inteleg mai bine. Intr-un fel am incercat sa-i explic problemele mele, dar nu cred ca ii pasa sau ca ar putea sa ma ajute. Si ea are probleme si nu vreau sa ma considere egoista sau una care o foloseste ca "cos de gunoi" (nu as face asa ceva pentru nimic in lume), nu stiu daca intelegi ce vreau sa spun. Adevarul e ca in fapt de prieteni nu am fost niciodata buna. Sunt mai timida si nu vreau ca altii sa vorbeasca de mine si ma lase deoparte fiindca nu sunt amuzanta sau simpatica.

| StelutaDintreNori explică:

Alexandros, cred ca ai dreptate. Am sa suport cat mai suport si ma voi duce in treaba mea. Am suferit si o sa sufar destul in viitor din cauza trecutului meu. Multumesc tuturor pentru intelegere.

| Merilynne a răspuns:

Draga xela935, inteleg cum este dar imi dau o parere. Te duci si iei cardul sau aproape toti banii cand nu este atent te duci sa te inchizi in camera si atata.asa as face eu

| Merilynne a răspuns:

xela935 nici eu nu am prieteni dar mama ta unde este? daca sunt despartiti du-te la ea sunt sigura ca te va primi

| Merilynne a răspuns:

Xela, chiar nu ai nici o prietena?

| Merilynne a răspuns:

Inteleg fff bine xela si eu am doar o singura prietena... dc nu te duci sa stai la ea o noapte ca daca el consuma alcoool o sa uite fff repede

| cristina4love a răspuns:

Of te inteleg perfect.Trec prin exact aceeasi situatie. Din pacate nu ai ce sa-i faci. Daca ii spui sa se limiteze la consumul de bauturi te poate jigni si-ti va strica sarbatorile(si asa ele destul de triste). Ignora`l in continuare si nu te mai gandi la el.Eu urasc sarbatorile deoarece vad pe toata lumea fericita iar eu nu am parte de aceasta fericire.Stiu scump`o cum te simti.Crede`masad.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este foarte greu! Uneori parintii uita ca trebuie sa fie alaturi de copiii lor, pur si simplu ii ranesc din nestiinta sau inconstienta! Poate ai o verisoara mai apropiata sau bunici care sa te ia langa ei sa va petreceti Craciunul impreuna! Pana atunci mai ai rabdare si tu, stiu ca nu poti face altceva mai ai un pic si vei fi pe propriile picioare si iti va fi mai usor! Alcoolismul este o boala, care se trateaza, dar iti trebuie si vointa de fier sa te lasi de ea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate e tarziu sa scriu si eu aici, Craciunul asta ca si altele a fost groaznic si pentru mine -in fiecare an din ce in ce mai rau, eu zic ca tatal tau de schimbat nu se va schimba niciodata -poti sa-i arati ca esti cea mai buna tot te va jigni, demoraliza toata viata, singura ta sansa e sa te straduiesti sa nu te gandesti la mizeriile pe care le vorbeste si sa ti vezi de scoala pentru ca intr-o zi sa poti sa pleci si sa ai cum sa lucrezi undeva pentru a te intretine. Nu vei avea un viitor langa un 'nemernic' de genul si sa ma lase 'respectosii lu peste' cu tatal tot tata ramane etc, o mare prostie, cand treci prin batai si insulte zi de zi, sarbatoare de sarbatoare, nu mai exista parinti - mie cel mai mare rau mi l-au facut parintii (amandoi), mama a preferat sa se salveze pe ea si a plecat, mai suna din cand in cand, pe mine m-a lasat cu sotul ei betiv care in fiecare zi e din ce in ce mai rau - deocamdata nu am unde sa ma duc si cred ca din cauza stresului m-am si imbolnavit, nu le-a pasat, nu le pasa - e amuzant ca nu sunt oameni fara studii si sunt sociabili si zambareti in orice conversatie cu alti indivizi - te pocneste scarba cand ii vezi falsi si gata sa spuna orice de rau sau sa caute mila pentru a si crea ei imaginea dorita...fii tare si cel mai important e sa te chinui sa inveti chiar si atunci cand nu mai ai chef sau nu te poti concentra tocmai din cauza vorbelor mizerabile aruncate de niste inconstienti ...cand o sa ai siguranta ca poti sa te descurci. pleaca si nu-i mai cauta niciodata - iti vor face doar rau si ti vor lua din energie. iti vor macina sufletul, mai bine te gandesti la ei cu compasiune si poate un gram de dor decat sa mai ai de-a face cu ei.cauta-ti fericirea in alte lucruri si cu alti oameni si sa nu ai incredere deplina in nimeni, eu am un caine care m-a ajutat sa trec mai usor peste unele momente. Sper sa ai succes si mult noroc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga mea si eu trec prin asa situatie dar la mine nu numai de sarbatori ci aproape saptamanal se intempla se imbata striga ma mine la mama si la sora mea dar ce pot sa fac? nimic e tatal meu si trebuie sa suport pana o sa plec din casa asta