| mariuschakra12 a întrebat:

Pestele mâncat pe o perioadă mai lungă de timp chiar îmbunătățește inteligenta?

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, pestele imbunatateste dora sistemul digestiv nu si IQ-ul!
Dar cititul si invatatul, pe o perioada de ani cat mai lunga, chiar imbuntateste inteligenta.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru mariuschakra12):

"acum 11 ore | mariuschakra12 explică (pentru Jassmina):
Gen daca citești 2ani de zile se simt modificări mari?"

Daca citesti doar Instagram, TikTok si FB - categori nu se simte imbunatatitir, dimpotriva, vei regresa! laughing

Citeste multa literatura, istorie, geografie, politica, arta... dezvolta-ti imaginatia si extinde-ti vocabularul, elevandu-l.

| Mosotti a răspuns:

Nu imbunatateste nimic, e doar sanatos ca are grasime buna omega.
Inteligenta e genetica, aia o ai, cu aia ramai, tot ce poti face este sa te folosesti de ea sa faci chestii.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru mariuschakra12):

Nu, inteligenta e aia cu care te nasti, dezvolti ce poti face cu mintea aia, prinzi experienta, cunosti m ai multe, te specializezi in ceva, nu poti depasi limita inteligentei ce o ai, ca asa toti ajungeau genii doar ca-si antrenau mintea, nu merge.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru mariuschakra12):

Pai cam invatai ca Einstein, ca daca aveai inteligenta lui, automat simteai ca-ti place si ca vroiai sa inveti asa, automat o luai pe drumul ala, se leaga una de alta.

Nu are legatura cu anxietatea si calmitatea, ca poti fi prost sau destept f calm si fara anxietate, asa cum poti fi si prost sau mediocru ori f inteligent cu anxietate si necalmitate.
Un om sanatos nu e anxios indiferent de nivelul de inteligenta, boala nu tine cont de nivelul de inteligenta.

Inteligenta ajuta sa ai o viata buna financiar, ajuta f mult intr-o lume unde banu e cam totul, sigur ca trebuie si nevoile afective sa fie satisfacute, nu zic nu, sa fie un mix intre bani si afectiv.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru mariuschakra12):

Pai sanatos poti fi oricum ai fi cu inteligenta, nu sunt legate.
Mai bine destept si sanatos decat nedestept si sanatos.

Cu cat esti mai destept cu atata ai bani mai multi si un trai mai confortabil, si muncesti mai putin.
Nu inseamna ca daca esti superdestept trebuie sa fi bolnav.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru mariuschakra12):

Orice om arunca banii pe ce ii place lui, fie destept fie prost.

| Mayhem666 a răspuns:

Cu IQ-ul cu care te nasti, cu ala mori. IQ-ul nu este influentat de mancarea pe care o mananci. IQ-ul nu poate sa-ti creasca sau sa scada.