| crisssy a întrebat:

Porti mereu deschise...
Aveti vreo idee la ce se refera?:S

3 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Nu precizezi contextul acestei expresii. Poate fi vorba despre ospitalitate sau despre a forta usi deja deschise, adica a spune lucruri arhicunoscute.

| Catalion a răspuns:

Oportunitati mereu prezente.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se referă la faptul că mereu ai accesul acolo, înseamnă că mereu vei fi bine primit unde "porţile sunt mereu deschise" pentru tine. De obicei se referă la atunci când cineva pleacă de acasă, sau părăseşte un loc, se spune"vei avea porţile mereu deschise aici" adică mereu vei fi primit înapoi cu căldură aici happySper că ţi-am fost de folos