| lalalallalala a întrebat:

Pot sa ma fac croitoreasa acasa singura fara scoala? (Sa platesc pe cineva sa ma invete)

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca poti, daca iti permiti sa platesti un salariu cuiva, sa te invete croitorie, sigur ca da.
Dar este al naibii de scump sa ai profesor personal, de aceea este mai normal sa mergi la un curs.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, se poate. Mai poți să devii ucenic al cuiva, al unei persoane care ea însăși este croitoreasă privată, cu condiția să găsești o asemenea persoană.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Instruire, necesită. Altfel, cum vrei s-o inveți?
Dacă ai înclinație, înscrie-te la un curs de croitorie, unde vei învața aproape toate noțiunile de la A la Z, adică să stii a folosi uneltele, să iei măsurile, să faci tipare, să surfilezi, să coși la mașină de cusut și altele. Am zis "aproape" fiindca multe taine le vei invăța treptat, in afara cursului, de-a lungul timpului, din experiență. Dacă te pricepi, pe parcurs poți avea o mică firmă de croitorie.
Dacă ai acasă și o mașină de cusut e excepțional.Inscrie-te la curs!
Te poți inspira și din tutorialele de pe Youtube (însă nu sunt suficiente). Croitoria e chiar frumoasă, dacă ai talent și pricepere. Nu e pentru oricine, tot la fel ca și bucătăria/gătitul. Dacă nu ai dorință, nu pui suflet in ceea ce faci, nu iese nimic bun, decât satisfăcător. happy

| SilentRain a răspuns:

Da, îți spun eu din propria exterienta
Trebui sa găsești pe cineva care știe sa lucreze bine

| oglindasultanului a răspuns:

Pai nu-i bunica indeajuns laughing? Nu-ti trebuie scoala speciala.