| anonim_4396 a întrebat:

Presedintele UDMR, Marko Bela, insista ca invatarea limbii maghiare in Transilvania sa devina obligatorie.
- Am sa va rog sa raspundeti civilizat, este un proiect de lege care se discuta, se pare ca nu pre conteaza ce credem noi, se va vota, dar avem dreptul sa ne exprimam opinia.

Răspuns Câştigător
| ioana181 a răspuns:

Daca vrea sa devina obligatorie invatarea limbii maghiare, inseamna ca acum e optionala in scoli? Deci deja se invata? Daca ne pune pe noi sa invatam limba lor (care e ciudata si te zgarie pe creier) sa-i puna si poe unguri sa invete romana. laughing

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu cred ca toti copiii care ar vrea sa invete maghiara, din tara sa o poata face si scoala sa fie obligata sa organizeze ore de limba maghiara. Asta i-ar ajuta pe etnicii maghiari sa nu-si piarda limba si traditiile, ar imbogati cultura spatiului romanesc (de exemplu, Marko Bela, desi poet de limba maghiara, este un poet roman de foarte bun nivel si ar trebui sa ne mandrim cu el, fiind probabil unul dintre primii 3 poeti romani contemporani). In plus, sunt sigura ca multi romani ar vrea ca copiii lor sa invete limba maghiara fiindca cunoasterea acestei limbi ofera sanse in plus de viitor pentru copii.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Personal nu sunt de acord cu asa ceva, in tara lor sa invete ce limba vor aici suntem in Romania si sa respecte constitutia tarii in care locuiesc.

luciana
| luciana a răspuns:

Mi se pare ciudat in tara mea, un Maghiar (ce e tolerat, deci nu un Roman ) sa imi Impuna sa ii invat limba... e strigator la cer ce semneaza astia ce de fapt noi ii platim pentru. asta... NU! NU sunt de acord! Lucien.

| mihaa a răspuns:

Mare e gradina ta doamne si multi prostii sar gardul, cand poarta e deschisa, parlamentarii nostri sunt normalii? in loc sa stoarca creerii sa gaseasca solutii pentru criza, ei sunt interesati ca limba maghiara sa devina obligatorie sau mai nou sa legalizeze prostitutia si drogurile usoare k asta ne doare cel mai tare, rusine lorr si inca ceva sa ieftinit mancarea la cantina parlamentului, rusine lorr

| cheloo74 a răspuns:

Sa se duca toti in Bozgoria si sa vorbeasca intre ei ce limba vor. Nu cred ca se va vota asa ceva. O lege are nevoie de peste 50% (asa cred) de voturi parlamentare. UDMR are cam 15-20% parlamentari asa ca...

| bluerose a răspuns:

Nu ma ajuta la nimic faptul ca eu cunosc limba maghiara.La serviciu, cu prietenii - vorbesc in limba romana pentru ca nu toti stiu limba maghiara.
Actele pe care le intocmesc la serviciu sunt in limba romana, in institutiile in care reprezint firma se vorbeste in limba romana.
Sunt in anul I la Psihologie (adica in curand voi incepe facultatea happy ) si nu simt deloc nevoia de a invata in limba maghiara.
Eu personal nu sunt de acord ca limba maghiara sa fie obligatorie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu se va vota niciodata acest proiect. In nici o tara din lumea asta nu exista asa ceva. Eu am invatat germana, franceza latina si engleza la scoala dar nici sa fiu platit nu as invata maghiara.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din Ardeal la Satu Mare,
Se vorbeste doar maghiare
Doamne ocroteste`i pe romani.

Numai limba de la gheata,
Sa mi-o simti in fund odata...
Sa nu poti sta jos tri saptamani. laughingrolling on the floor (Vacanta mare. Spectacol litoral 1998)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da. cu conditia ca toti maghiarii din transilvania sa cunoasca si sa vorbeasca romana. daca nu fistecare in tara lui.ca-i ia mama dracului. a venit pisa prispa din ungaria sa faca legi in curtea mea.