| Maxx23 a întrebat:

Cu ce ajuta gramatica a limbii maghiare? Ce rol are?

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Gramatica are rolul de a formula (corect) textul (vorbit sau scris).
Gramatica limbii maghiare este intr-adevar destul de grea (fata de limbile romanice sau engleza) dar este mai usoara decat gramatica multor limbi orientale.

| mihai69 a răspuns:

Dar limba maghiară la ce ajută, dacă nu ești maghiar sau dacă nu locuiești cumva în HarCov?

| johnnny123 a răspuns:

Să clarificăm. Înțelegi cu ce ajută gramaticile celorlalte limbi dar nu înțelegi cu ce ajută gramatica limbii maghiare? Sau nu înțelegi rolul gramaticii în general?

| Maxx23 explică (pentru johnnny123):

Nu o înțeleg în general. Eu fac ore de maghiară cu o profesoară.

| johnnny123 a răspuns (pentru Maxx23):

Păi până la urmă ce anume nu înțelegi? Nu înțelegi gramatica limbii maghiare sau nu înțelegi rolul gramaticii limbii maghiare?

Este o mare diferență între "a nu înțelege un lucru" și a nu înțelege "rolul acelui lucru".

Problema este că tu ai dificultăți în a te face înțeles și în limba română.

| Maxx23 explică (pentru johnnny123):

Nu inteleg gramatica limbii maghiare si rolul gramaticii limbii maghiare. Asta zic. Scuze.

| Maxx23 explică (pentru johnnny123):

Esti un prost si nesimtit! Nu te supara.

| johnnny123 a răspuns (pentru Maxx23):

Nu am niciun motiv să mă supăr.
Este trist doar atunci când un om inteligent mă face prost. Venind de la tine, e ok.

| Brizbriz a răspuns:

Gramatica ORICAREI limbi te ajuta sa te exprimi corect gramatical in acea limba, SIII... cam atat, sa vezi cata gramatica a limbii engleze NU STIU americanii

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Dacă vrei să vorbești ungurește, ai nevoie. Dar e foarte grea.

| Maxx23 explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

E prea grea. Eu deja o invat.