| Oprea_Dorinuca_1998 a întrebat:

Prieteni adevarati exista? Poti avea incredere in cineva?

Răspuns Câştigător
| ROB3RT89 a răspuns:

Exista,trebuie doar sa ai rabdare sa-i gasesti!
Inainte sa ai incredere in cineva, trebuie sa ai incredre in tine.
Am incredere in multe persoane pentru ca mi-au dovedit ca ma pot baza pe ele la nevoie.
O sa intalnesti in viata omeni de nota 10, dar si oameni iopocriti pa care nu dai o flegma.
Tine minte o vorba simpla "Prietenii iti sunt aproape, dusmanii si mai aproape"

11 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Da, prieteni adevăraţi există, dar sunt ca diamantele, nişte rarităţi.

| Oprea_Dorinuca_1998 explică (pentru NOname):

Eu am incredere doar in doua pers dar totusi cate odata imi este teama sa nu ma dezamageascacrying

| NOname a răspuns (pentru Oprea_Dorinuca_1998):

Nu te consuma înainte de vreme, bucură-te de armonie şi linişte. Iar ca să nu fii dezamăgită (prea uşor), mai taie din aşteptări.

| Bacemi a răspuns:

Termenul de adevar este relativ intrucat nu putem spune ca stim ce reprezinta. Adevarul este subiectiv pentru ca pana si obiectivitatea noastra este o subiectivitate luand in calcul ignoranta noastra.
Exista oameni care sa iti doreasca sincer binele, sa te asculte si sa te sprijine.
Daca poti avea incredere in cineva? Nu intotdeauna. Insa ar fi o greseala la fel de mare sa nu ai niciodata.
Ai incredere in bunavointa unui om cand nu ai ceva clar care sa sprijine o afirmatie contrara. Insa daca vorbim despre decizii de luat, problema sta altfel.
Oricat de prieten bun ar fi cineva, atunci cand face un lucru pentru binele tau facandu-si lui rau vorbim mai mult de martirism decat de prietenie.
O relatie de prietenie intotdeauna are limitele ei. Si daca aceste limite nu exista inseamna ca prietenia este pusa inaintea fericirii individuale, ceea ce eu unul consider ca ar trebui evitat.
Mai degraba am face o delimitare intre cunostinte, amici si prieteni.
Dincolo de exprimarea ta neclara, totusi iti raspund ca da, exista astfel de persoane.
Trebuie totusi sa intelegi ca prietenul de azi poate fi un cu totul alt prieten maine, o amintire sau poate chiar un dusman.
Inainte de toate sa ne iubim pe noi suficient de mult incat sa intelegem ca oamenii se schimba.
Maine vei fi mai aproape sau mai departe de a ramane prietenul cuiva sau de a deveni prietenul, respectiv dusmanul altcuiva.
Iar daca nu ai dusmani, am o veste foarte proasta : in loc de multi ai ales sa ai doar unul, insa foarte puternic : uita-te in oglinda.

| Andrada003 a răspuns:

Da exista.

| Musique a răspuns:

Există,doar că sunt foarte rari.

| LolaLollita a răspuns:

Poti sa ai incredere in tine. In majoritatea cazurilor si in familie, insa nu generalizez. Prieteni adevarati? Extrem de rar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate or exista, eu inca nu i-am intalnit. Iar incredere nu am nici in mine, daramite in altii.

| neca a răspuns:

Toati prieteni osati greseasca odata si odata fi tu un prieteni bun si iartai ...inafara daca te ranesc fizic atunci scapa de iei

| CristobalMarian a răspuns:

Da, desigur ca exista, Dar ideea ca rar gasesti un prieten/prietena adevarat/adevarata. Eu am un prieten adevarat, dar foarte greu l-am gasit.

| Oprea_Dorinuca_1998 explică:

Va multumesc la toti:*:*:*