| KillMePlease a întrebat:

,,Prietenul la nevoie se cunoaste"
O sa va spun eu ce cred.
Proverbul pune in evidenta importanta pe care o are in viata noastra adevarata prietenie. Prietenul adevarat este acela care iti sta alaturi nu numai in clipele de bucurie ci mai ales atunci cand iti este greu si iti schimba starea(nu tot timpul)prin incurajarile si sprijinul acordat.
Voi ce credeti?

21 răspunsuri:
| FemeiaPisică a răspuns:

Atunci când ai nevoie de sprijin, cineva îţi dăruieşte prietenia sa. Oricine poate să îţi fie alături atunci când eşti fericit. Dar, când ai o ''nevoie'' nu toţi o să îţi rămână alături. Realizezi abia atunci când ai nevoie de ajutor cine îţi este prieten.

| OldSoul a răspuns:

Ai deplina dreptate, dar un prieten adevarat se gaseste greu, si atunci cand il gasesti tot trebuie sa pastrezi o oarecare distanta fata de el, nu tot ceea ce faci tu trebuie sa stie el, in unele cazuri intervine gelozia, adesea se dovedeste ca cel mai bun prieten poate fii cel mai rau dusman.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca un prieten se gaseste foarte rar. Majoritatea tradeaza si se folosesc de tine. Ceea ce ai spun tu este adevarat, dar oaresi respectat?

| KillMePlease explică (pentru anonim_4396):

Nu neaparat...:/ Nu tot timpul e adevarat...Dar mi-ar place sa fie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adevarat.

| KillMePlease explică (pentru anonim_4396):

Si nu vrei sa completezi cu nimic ce am zis eu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru KillMePlease):

Nu.

| KillMePlease explică (pentru anonim_4396):

Okay.laughing

| DjNick112 a răspuns:

Un prieten adevarat..as putea sa scriu un roman intreg despre asta, un prieten adevarat are multe calitati. De multe ori, cand e vorba de o petrecere nici bine nu ai anuntat si hop, toata lumea vine la tine, cand totul e in roz, toata lumea sta langa tine, dar atunci cand se intampla sa ai nevoie de cineva, observi ca esti singur. Cand am spus: "cand ai nevoie de cineva" nu ma refer ca ai nevoie de niste bani, de o masina (sau alte bunuri materilae) si nu ai de la cine sa imprumuti, ma refer atunci cand esti intr-o perioada mai naspa sa zicem, cand ai picat bacul, sau esti in spital si te uiti pe pereti 25/24 si asa mai departe, in acele momente realizezi ca ai nevoie de cineva, si acel cineva e un prieten adevarat, acel prieten vine fara sa-l chemi tu, te ajuta fara sa-i ceri acest lucru. Cand cresti mai mare, realizezi ca de ziua ta nu mai ai nevoie de cadouri, iti este de ajuns un "La multi ani" din partea celor dragi.

Un prieten are puterea sa te scoata dintr-o stare nasoala fara prea mare efort, doar cu o simpla conversatie iti va aduce zambetul pe buze instantaneu.
Un prieten adevarat, atunci cand incepi o conversatie: "Salut, ce faci?" El nu iti va raspunde: "Salut bine, ai vrut ceva?"(doar sa scapa de tine) ci mereu va avea argumente sa te tina de vorba, sa povesteasca diferite lucruri...etc. Iar daca se intampla sa fie aceasta persoanade sex opus, la un moment dat se pot atasa, fara intentie, dar eu unul as prefera sa nu ajung sa fiu iubitul persoanei respective, chiar daca de multe ori in acest mod iti faci o iubita, si am sa explic de ce: Un prieten adevarat dupa cum am spus va ramane mereu alaturi de tine, un iubit, de cele mai multe ori pleaca, cand te desparti de el, suferi (in caz ca ai pus suflet in acea relatie, vei suferi foarte mult, si cine are puterea sa te ajuta sa treci peste, nu tot un prieten adevarat?) in schimb, un amic va ramane mereu langa tine, cand ai si cand nu ai nevoie de el. Sunt multe de discutat, poate cu alta ocazie. Sunt sigur ca multi dintre voi imi veti reprosa multe lucruri, dar stii cum e, fiecare intelege ce vrea sa inteleaga. Daca tu nu ai un prieten adevarat sau nu esti un prieten pentru cineva, atunci vei spune ca am scris basme aici, si ca nu mai exista astfel de persoane, te inseli.

| GhostRider02 a răspuns:

Adevarat

| lalalalalalalalalalalalalalalalalalalallall a răspuns:

O persoana poate avea mai multe fete,nu doar doua asa cum se spune.Un asa zis prieten sta cu tine mereu,se preface ca te ajuta,ca simte ca si tine, vca te intelege, dar un prieten adevarat este acela care nu te lasa orice ai face, iti este alaturi mereu, in care simti ca ai incredere si ca atunci cand vei da de necaz el va fi acolo sa te ajute.Rar mai exista prieteni adevarati, dar eu sunt mandra sa spun ca am o asa ptietena, o iubesc si mi-am dat seama ca este cea mai buna prietena pentru ca atunci cand am dat de bucluc toti au fugit, doar ea a ramas dsi m-a ajutat.De asta o iubesc si tin la ea si ma mandresc ca am o prietena ca ea happy happy happy happy

| DjNick112 a răspuns (pentru lalalalalalalalalalalalalalalalalalalallall):

Este foarte adevarat, un prieten poate avea mai multe fete, dar un prieten adevarat, de multe ori primeste "palme" incercand sa te ajute, De multe ori este batjocurit sau luat in ras de ceilalti, doar ca sa te ajute pe tine...