regis
| regis a întrebat:

Primesc zi si noapte bipuri de la un necunoscut. Mi-am activat si mesageria, se pare ca omului nu ii pasa, continua sa sune, desi suna din alta retea.
Printr-o imprejurare fericita, am aflat si numarul de telefon, insa este o cartela prepay. Ce ati face in aceasta situatie pentru a afla si numele persoanei?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@regis, esti rau, incercau doar sa te ajute.tongue
Eu am prins-o pe cea care imi dadea apeluri sunand-o de pe un alt numar. I-am spus ca numarul ei a fost ales castigator si ca am nevoie de numele ei intreg si adresa pentru validare. M-a crezut big grin.Asta se intampla in urma cu doi ani, nu stiu daca mai prinde acum.big grin Spune-i ca esti de la radio 21, multa lume e prinsa in joc.happy

12 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Se pare că te-au deranjat răspunsurile primite...
Variantele care ar fi este să restricţionezi numărul, dacă îl ştii. Dacă nu îl ştii (spuneai că e număr ascuns) mergi la poliţie, faci o plângere, iar în felul acesta poţi afla numărul de pe care eşti sunată şi îl poţi restricţiona să fie necesar să-ţi schimbi numărul de telefon. Dar este necesar să faci o plângere la poliţie, în caz contrar nu pot face nimic, sunt private datele.
Vrei să afli doar numele persoanei? Nu te deranjează că îţi dă bipuri cu necunoscut zi şi noapte ci faptul că nu ştii cine e? Sincer... în afară de faza cu plângerea de la poliţie nu ştiu cum ai putea afla cine e. Eventual dacă ai nişte pile la operatorul de telefonie, altfel nu ştiu dacă ai cum.

| albastrel a răspuns:

Streseaza-l si tu un timp. dupa aceea te va lasa in pace.Prietenul meu cand s-a despartit de fosta primea intr-una beep-uri de la ea cu ascuns, dupa un timp nu am mai suportat si am inceput sa o stresez si eu cu beep-uri si in cateva zile s-a potolit...

regis
| regis explică:

Eu ceream niste raspunsuri pertinente. Oare cum de nu m-am gandit sa imi inchid mobilul? Are cumva legatura cu faptul ca imi car telefonul dupa mine tocmai pentru a fi gasit oriunde si oricand? Si inainte de a vorbi prostii, v-ati gandit ca poate nu vreau sa ma razbun, ci vreau doar sa aflu cine e dobitocul, pentru a stii ce am de facut mai departe, astfel incat lucrurile sa intre pe fagasul normal iar eu sa imi folosesc telefonul in scopul pentru care mi l-am cumparat. Si poate nu toti oamenii din lumea asta isi platesc abonamentul pentru a vorbi cu mama.
Vad ca ma sfatuiti sa restrictionez apelurile. Asa cum am spus, omul suna cu numar ascuns, doar ca eu am reusit sa il aflu. Stiti vreo metoda de a restrictiona apelurile de pe numar necunoscut, sau pur si simplu trebuie sa obtineti puncte si raspundeti la orice, numai sa va aflati in treaba?
Rezumand, va multumesc pentru efort, dar decat sa scrieti tampenii mai bine va abtineti. Eu asteptam o idee originala, nu solutii de copil oligofren.
Later edit - nu ma refer la primele doua raspunsuri.

regis
| regis explică:

@Adina - poate am fost rau, dar asta e adevarul. Daca vrei sa ajuti incearca sa gandesti sau macar sa citesti atent intrebarea. Daca vrei totusi sa dai un raspuns ca sa aduni puncte, macar posteaza o gluma, nu un raspuns de categoria stupid.
@kittyalexandra - ma suna de pe numar ascuns, dar am reusit totusi sa aflu numarul de pe care ma suna. Restrictionarea nu este asadar posibila. Normal ca ma deranjeaza beepurile pe care mi le da zi si noapte, singura metoda de aparare fiind melodia pe care mi-am ales-o, care incepe cu o tacere de cateva secunde, astfel incat nici nu le mai aud. Dar identificand persoana sper ca imi va fi mult mai usor sa gasesc o solutie de aparare "personalizata".
Pana acum m-am gandit la faza cu farsa, ma gandisem sa il sun "de la Orange" ca a primit 100 de minute nationale, lunar, pe viata. Cred ca l-ar tenta, pentru ca suna de pe Orange pe Vodafone si uneori l-am mai prins si i-am raspuns... Numai ca probabil imi cunoaste vocea si inca nu am gasit niciun prieten dispus sa faca pe Buzdugan. Asta si pentru ca nu vreau sa raspandesc in cercul meu de cunoscuti ideea, gandindu-ma la varianta ca ar putea fi chiar unul dintre ei.

regis
| regis explică:

@catilica - daca insisti... happy

Poate inainte sa il stresezi reusesti sa afli si cum il cheama. Mi-ar fi de un si mai mare ajutor.winking

| georgiana a răspuns:

Schimba-ti cartela, iar daca afli numarul persoanei care te streseaza il poti restrictiona.

| dyddyyyx18 a răspuns:

Pai... ai putea sa iti schimbi nr de tel, sau macar sa tii nr asta inkis pentru o perioada; pana se potoleste

| andreea7520 a răspuns:

Îţi poţi schimba numărul de telefon şi nu-l mai dai la persoane pe care abia le-ai cunoscut, ci doar la apropiaţi, aşa e cel mai bine! Cum se spune: răzbunarea e arma prostului big grin Aşa că mai bine îţi schimbi numărul, pa pa :*

| denisa0906 a răspuns:

Suni la orange si ii spui situatia. crede`ma se vor ocupa de el

| FataDinVecini a răspuns:

Eu am cartela prpay da-mi numarul lui in magim o luna ca-mi expira minutele si il sun eu

| Rainbow FisH a răspuns:

Ai putea sa-l suni si tu tot cu numar ascuns
sa vezi daca ii cunostivocea
sau sa pui o alta persoana
de preferat fata sal '' seduca ''
si sal descopere

winking sper sa fie de folos

| biancacopos a răspuns:

DAI nr politiei daca tot insinsta si te deranjeaza...