| anonim_4396 a întrebat:

Prin încălzirea unei bile metalice:
a) atât masa, cât si volumul bilei cresc
b) atât masa, cât si volumul bilei rămân nemodificate
c) masa bilei rămâne nemodificată, iar volumul creste
d) masa bilei creste, iar volumul rămâne nemodificat

Ce este o bila metalica? :-s fundita

Răspuns Câştigător
| Danutza27 a răspuns:

Daca pui o sticla de apa in frigider sticla nu e pet este din sticla ce se intimpla cind ingheata apa? se sparge sticla.creste masa apei=nu ca nu ai turnat nimic creste volumul apei inghetate da ca sparge sticla. Idem si la tine bila se dilata dar masa la fel ca nu sar molecule din ea c)

3 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Omg.E O BILĂ METALICĂ. Gândeşte.Metal metal metal...se modifică masa metalului? Dar volumul? E grele.

| Danutza27 a răspuns:

Ca o mingie dar din metal

| aladinbeci a răspuns:

Masa bilei ramane nemodificata, iar volumul creste. Are loc dilatarea unui obiect metalic sub actiunea caldurii.