| anonim_4396 a întrebat:

Prin natura meseriei mele, stau foarte multe ore in fata calculatorului si de asemenea foarte mult timp pe internet. Pe internet gasesc inclusiv raspunsuri la problemele pe care le mai intimpin la serviciu (legate de IT deoarece lucrez la biroul de informatizare). Nimeni nu le stie pe toate, asa ca nici eu nu fac exceptie si mai caut raspunsuri pe forumuri de specialitate. De cind am serviciul asta ma ocup de aproximativ 200 de calculatoare, asa ca mereu apar probleme. La atit de multe statii de lucru ar fi si imposibil sa nu fie mereu probleme, mai ales ca cei care le utilizeaza nu prea stiu sa foloseasca decit programele dedicate, in rest nici macar nu deosebesc o mufa de telefon de una de retea. Asa ca, imi tin paginile deschise pe diversele site-uri, inclusiv pe TPU si din cind in cind mai aduc fereastra din bara sa vad ce se petrece pe aici (si spun asta, pentru ca am mai fost intrebat cum de stau atitea ore pe site). Voi cum va impartiti timpul sa stati pe net, cam cit petreceti in fata calculatorului si de ce o faceti... ce va atrage la calculator si ce va face sa stati pe net?

16 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Nu petrec multe ore in fata calculatorului in general.In vacanta stau mai mult.In general stau si citesc carti online pentru ca nu le gasesc la bibloteca.Insa am renuntat la sportul asta chiar daca subiectul cartii incepute era captivant pentru ca imi stricam ochiihappy
Stau pe TPU si raspund la primele 10 de pagini de intrebari si apoi ieshappy
Cam atatwinking

mariana
| mariana a răspuns:

Acum vreo 10 ani, am inceput sa folosesc si eu calculatorul, iar de vreo 4 ani si Internetul.
Imi faceam lucrarile pe calculator, mai cautam rezolvarile dosarelor la instantele de judecata si stateam cca 4-5 ore la calculator. Acum de cand am intrat si pe TPU, sunt situatii cand, nu am timp sa stau prea mult pe acest site, dar la sfarsit de saptamana, imi dedic o parte din timp cu raspunsuri la intrebarile userilor, dar mai ales cele ale prietenilor, care-mi sunt comunicate in casuta de e-mail.
Cred ca acum nici nu mi-as imagina viata fara calculator si Internet. Cand se intampla cateodata ca sunt probleme cu reteaua, sunt necajita pentru ca, imi strica programul.
Si eu te-am urmarit pe tine si mi-am imaginat ca faci o munca ce implica folosirea Internetului, pentru ca uneori unele raspunsuri erau date si in prima parte a zilei, cand banuiam ca esti la serviciu. Acuma este clar ca, urmarind cum functioneaza 200 de computere, esti obligat sa stai pe retea, pentru a observa daca sunt probleme la utilizatorii tai.
Ai insa grija pentru a nu-ti obosi ochii si dupa o ora la calculator, fa si tu o pauza de 10 minute pentru a-ti relaxa vederea.
Ce ma atrage la calculator este faptul, ca in permanenta, poti afla lucruri noi si esti liber sa "zbori" cu mintea acolo unde nu poti sa ajungi in mod concret.
Daca initial mi-a fost greu sa ma adaptez la aceasta tehnologie, in prezent asa cum am spus deja nu-mi imaginez cum as putea sa traiesc fara acest "drog".
De cand sunt si pe TPU, sunt zile cand stau 6-7 ore in fata calculatorului, ascult muzica, vad filme, raspund la intrebarile puse de useri si vad o droaie de mesaje pe care le primesc de la prietenii mei, si astfel "virtual", pot sa vizitez toata lumea, stand confortabil in fata calculatorului, cu un cost care este acceptabil.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Eu sunt pensionara asa ca imi planific timpul in functie de necesitati, intru pe net de regula dimineata cand servesc o cafea, dupa masa de pranz aproximativ 2 ore iar seara stau pana tarziu.

| Barajag a răspuns:

Ca si tine ma atrage calculatorul, insa nu-mi permite timpulbig grinDaca ma iei si pe mine sub aripioara ta, mi-ai face o mare bucurie mai ales ca voi sta numai si numai la calculatorlaughing

| JeSa a răspuns:

Aşa este, unii stau datorită faptului că muncesc(în domeniul legat de 'net -IT)pe PC', iar alţii(printre care mă enumăr şi - eu, şi toţi ceilalţi) de a se "destinde", în speranţa trecerii de timp,"făcându-l" să treacă într-un mod mai plăcut şi util, evident - în privirea la un "scop anume", prestat de "serviciile reţelei" -acestea depinzând de la pers. la persoană - ( ex. site-uri, documentări, filme online, muzică/radio, ş. m. d...), la care accesându-le paginile duce/ajută, informând "userul".

daniela
| daniela a răspuns:

Oooooooo fara calculator as fi moarta, situatii, bilanturi, caiete de sarcini, decontari, iar netul imi este super de folos pentru a descoperii diverse date tehnice care m-ar ajuta in meseria pe care o am (tehnologii noi, fise tehnice etc). Fara calculator n-as mai ajunge never in instalatie. Iar seara sa ma odihnesc tot asa stand pe net.

| juniper a răspuns:

Uau... chiar toata ziua stai la calculator, nu e sanatos deloc, mai fa miscare, eu de obicei stau vreo 1-2 ore in timpul saptamanii, iar sambata si duminica... mai mult happy Sunt ocupata cu TPU, superpokepets.com, clubpenguin.com, stirile protv, realitatea.net, mai vreau sa vad ce se intampla pe planeta noastra happy

Shin
| Shin a răspuns:

Daca ii mai si intrebi de RJ 45 sau RJ11, cred ca i-ai bagat clan in ceata tongue
Numai bine, Shinwinking

luciana
| luciana a răspuns:

Stau foarte mult pe calculator : pentru acest TPU, pentru prietenii plecati de mult din tara si mai ales pentru a calatori prin Google Arth, peste mari si tari, acolo in departari doar de mine stiute, vizitandu-i aproape zilnic pe copiii mei cu acesta, unde le vad casa si caruciorul din curte si surprind momentul cand fata-mi iese la plimbare cu nepotelul ce are doar 8 luni de zile si care ma ajuta sa vad masina parcata in curte cu inscriptia firmei pe ea, dar si oceanul ce le e atat de aproape si unde se racoresc dupa aceasta vara torida. Stau comod in fata acestui calculator( de altfel nu mi-as fi inchipuit viata fara el, mai ales dupa acea cumplita boala )si circul virtual prin lumea asta mare si ma bucur de orice lucru nou aparut si invatat de mine, caci omul cat traiste - invata! Ce m-as face fara el, nu stiu... Sa nu il vad cum mananca sau gangureste sau se joaca sau cum doarme pe "printisorul meu mic ", asta da, ar fi o cumplita suferinta. Sau sa invat atatea ce poate ca nu le-as fi aflat nicicand sau mai greu, doar din carti ( caci, cartile sunt prietenul de suflet al omului ), dar acum imi e totul la indemana si doar un apasat pe clape ( mai gresesc nevoit clapa cu acesta pareza ce o am), ma duce in universul meu drag. Da, iubesc internetul, prin el am ocazia sa sfatuiesc de bine si sa impartasesc celor de pe TPU, din experienta mea de-o viata. Raspund la unele intrebari, cand timpul mi-o permite caci, desi nu imi era de ajuns necazurile mele,- am un tata in carucior de invalid ce imi ocupa timpul ramas. Ma bucur de soare, de zapada, de ger sau ninsoare si mai adaug o zi castigata in lupta cu acesta cumplita boala. Ma rasfat aici, ascultand muzica preferata si citind ziarele, revistele sau cataloagele de moda, comand pe internet obiecte casnice sau de moda la firma Quelle, sau pentru interiorul casei de la Decorix, negociez pe internet un obiect dorit de pe E-bay, etc., deci nu pot trai fara acesta. Ma bucur ca exista Netul in casa mea si ca ni-l putem inca permite. Va doresc tot binele din lume, Lucien.

| EUSIATIT a răspuns:

Felicitari pentru munca pe care o faci. inseamna ca ti place ce faci [norma] mai citesti o intrebare de la o copila de 14 ani. ok. Eu sincer intru aproape zilnic 1 ora. ma relaxez si din curiozitate sa vad ce mai intreaba tineretul.[ sunt ceva mai mare ca virsta] dar imi place aici desi ma deranjeaza de multe ori tupeul si obraznicia. dar,, generatia.

| arrriadna a răspuns:

Salut. Urmeaza un roman... Cand am descoperit internetul (prin 91-92) era la moda mirc-ul. O metoda f buna pentru a face schimb de pareri, a cunoaste virtual fiinte din medii culturale diverse. Pana am ajuns in facultate deja isi facusera intrarea computerele personale ceea ce a crescut putin si timpul petrecut in virtualitate. Pe langa utilitatea profesionala, internetul este pentru mine in continuare un alt mod de a descoperi lumea asa cum, fizic (calatorind, discutand, etc) nu o pot face. Ba chiar imi permite sa mentin legatura cu fosti colegi, cu vechi cunostinte. Altfel nici nu as avea cum sa ajung "la o cafea" cu fiecare. Ba chiar mi-am regasit prietene din liceu pe un site dedicat. Primele 2 joburi in multinationale le-am gasit aplicand pe net. Stiu, e si o chestie de noroc, dar, iata! Pe net aflu despre ultimele tehnologii, gasesc reteta favorita pe care o uitasem, vad inregistrari cu ceea ce ma intereseaza, de la baia unui nou-nascut la "ce jucarii dezvolta imaginatia si dexteritatea". Basca poezii, povesti, planse de colorat, filme, carti (si, dumnezeule, sunt miliarde de tone de carti disponibile si fara sa arunc juma din salariu pe 2-3 titluri incitante din librarie!) ORICE iti trece prin minte, orice nu esti sigur daca mai stii, orice nu stii dar vrei sa aflii isi poate avea raspunsul intr-o simpla cautare. Cum sa nu ma atraga?!
Stau cateva ore fiindca sunt in concediu de maternitate si "imi permit"big grin. La job e alta treaba. Evident.
Si... am o vorba: Creier odihnit- moartea neuronilor. Daca vrei, o justificare pentru curiozitatea mea imensa...

| ☻☆Diana☆☻ a răspuns:

Stau in fata calculatorului de obicei numai pentru a vorbi cu persoana iubita...big grin
Depinde cat stau...in jur de 3-5 ore, in rest nu sunt mereu la PC, dar sunt online mereuhee hee
Mai intru pe TPU sa vad mesajele, sa mai raspund la o intrebare-doua si apoi ieswinking

P. S: Zi mersi ca n-o ai pe mami ca mama altfel iti tinea morala o ora, citez "iti strici ochii! iti obosesti creierul!"laughinglaughing
Ai grija de tinehappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lipsa de ocupatie big grin, sa mai ascult muzica, sa ma mai documentez. Pentru tine, ar fi ceva normal daca ai un asemenea job, dar restul cred ca doar ne cautam relaxareawinking.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Juniper, nu chiar toata ziua, am si altele de facut laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Diana, ce frumos ca est indragostita, sper sa fiti mereu impreuna si sa fiti fericiti happy
Shin, nu mai spun ca m-au chemat sa vad de ce nu le merge imprimanta si cablul USB era bagat corect in calculator (in USB ca nu intra altundeva), dar in imprimanta era bagat in mufa de reteahee hee
Daniela, deci se confirma ca totusi calculatorul este nu numai un mijloc de distractie ci si un mijloc de ati face meseria (iar internetul asemeni). Cu alte cuvinte, cei care spun ca persoanele peste 30 de ani nu au ce cauta pe internet, sint doar prost informate sau rauvoitoare sa gindeasca asa ceva, nu? Daca stai mai toata ziua in fata monitorului nu inseamna neaparat ca esti o persoana antisociala, un ciudat care nu are viata sociala si nu se ocupa de familie. De fapt pentru multi munca inseamna tocmai statul la calculator si asta-ti si permite sa mai arunci un ochi pe cite un site de socializare. Adica in momentele in care unii se relaxeaza la o tigara, altii se relaxeaza zburdind pe netwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mariana, pai cel putin la serviciu nu prea am timp de pauze. Stau mereu cu ochii in monitoarehee hee Si apropo de calatorii virtuale, as putea spune ca am vazut o mare parte din lume prin pozele facute de cei care au calatorit "pentru mine". Si de citiva ani am si Google Earth care iti permite sa explorezi fiecare coltisor al Terrei. Sint imagini din satelit, dar poti mari imaginea pina vezi si numarul de inmatriculare al masinilorwinking
ConstantaProca, un bun mod de relaxare si comunicarewinking