| Alex a întrebat:

Problema de vorbire.

1. Ce parere aveti despre oameni care au problema de vorbire (balbaiti)?

2. Ce sfaturi dati pentru cei care au aceasta problema?

3. Ce parere au oamenii despre cei care au aceasta problema?

4. Ce trebuie sa faca cand sunt batjocoriti de oameni?

5. Cei care au problema de vorbire poate sa aiba o viata normala? Poate sa aiba prieteni si iubit(a)?

6. Exista o operatie, aparat etc. ca sa rezolva aceasta problema?

3 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Pai sa incem cu inceputul!
1. Unii au un mic coeficient de vorbire, alti din cauza emotilor in anumite situati!
2.Cred ca cel imi bine pentru ei ar fi sa se acepte asa cum sunt,nu e o rusine un defect, probabil pe langa acest mic defect, persoanele in cauza au o multime de calitati!
3.Depinde de oameni,unii vor rade si ii vor lua la misto pe cei in cauza, alti ii vor acepta asa cum sunt, aici vorbesc de oamenii nesuperficiali.
5.Bine inteles ca poate sa aiba o viata normala si de ce nu prieteni si iubita,n-are treaba una cu alta,asta pentru cine stie sa aprecieze un om cu tot cu calitati si defecte,daca nu avem un defect la vorbire, cu siguranta toti avem un anumit defect, nimeni nu e perfect!
6.Da exista, dar nu toti isi permit.In Romania risti sa dai din lac in put,rezolvarea este la o clinca privata,dar nu la noi...
Daca tu esti persoana in cauza, stai ninistit/a si nu te stresa cu asta, sunt oameni care te vor acepta asa cum estihappy

| sabin89 a răspuns:

Trebuie consultat un specialist.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.Nu îi clasific într-o altă categorie, nu am nicio problemă cu ei.

2.Depinde de cât de grav este.De obicei un logoped este cea mai bună alegere.

3. Părerea depinde de la persoană la persoană. Unii sunt indiferenţi, alţii nu.

4.Cel mai bun lucru de făcut e să îi ignore.

5.Desigur că pot avea o viaţă socială la fel de activă ca şi restul persoanelor.

6.Cum am mai spus, probabil un logoped va fi cel mai capabil.