| anonim_4396 a întrebat:

Puteti sa ma ajutati si pe mine cu niste lucruri la mate pe care nu prea le-am inteles? Este vorba despre operatiile cu numere negative si pozitive.De exemplu adunarea si scaderea:
-daca am de ex 1+(-2)
-1-2=
-1-(-2)=
1-(-2)=
-sau inmultirea si impartirea
1*(-2)=
-1*(-2)=
1/-2=
-1/-2=
Ma incurc mereu la astea, iar caietele de anul trecut s-au dus pe apa sambetei.
dau funda mare de tot

Răspuns Câştigător
| RelaţiiCuClienţii a răspuns:

Dacă ai un exerciţiul: 1+(-2) = 1-2 = -1 --> acest exerciţiu se rezolvă aşa deoarece, având în vedere că înaintea parantezei este "+", acesta păstrează semnul care este înăuntrul parantezei, şi întotdeauna când vei avea "+" înaintea unei paranteze semnele vor rămâne la fel.
-1-2= -3 --> o luăm într-un mod logic. Dacă ai o datorie de 1 leu şi mai adaugi încă o datorie de 2 lei, în total ai o datorie de 3 lei. Minusul reprezintă, în exemplul nostru, bani pe care trebuie să-i dai unei persoane. Întoteauna când ai: - "ceva" - "ceva" = -ceva.
-1-(-2)= -1 + 2 = 1--> Acest exerciţiu se rezolvă astfel deoarece, minusul care se află înaintea parantezei schimba semnul. Adică din număr negative se schimbă în număr pozitiv -> (–)(–) = (+).
Iar -1+2 = 1 --> deoarece, folosind acelaşi exemplu pe care l-am dat mai sus. -1 reprezintă datoria pe care o ai pentru o persoana ( -1 este datoria, deoarece este un număr negativ. Acesta se află pe axa numerelor înainte de zero, deci numerele cu cât sunt mai depărtate de zero, cu atât sunt mai mici, deci -1 este cel mai mare număr negativ), iar 2 sunt bani pe care tu îi ai. Dându-i persoanei respective datoria de un leu, îţi mai rămane un leu. Bani rămaşi reprezintă bani pe care îi ai tu, fără să mai fii nevoit să plăteşti vreo datorie, de aceea sunt cu "+", reprezentând un număr pozitiv.
Dacă luam un alt exemplu, de exemplu : -7 -(-5) = -7 + 5 = -3 --> deoarece, cum am spus mai devreme (–)(–) = (+). deci -(-5) = +5. Iar dacă noi avem o datorie de (-)7 lei, şi plătim din ea doar 5 lei ne mai rămân 3 lei de plătit, astfel operaţia va fi cu minus.
1-(-2)= 1 + 2 = 3 --> deoarece, am mai spus şi anterior, dar vreau să explic cât de bine se poate, pentru că este mai greu la început.(–)(–) = (+). Astfel că -(-2) =+2 < -(-) = (-)(-); este acelşi lucru> Şi după ce se modifică semnul, se aplică o adunare obişnuită, având în vedere că ambele numere sunt pozitive.
+1*(-2)= -2 --> Orice număr înmulţit cu 1 va avea aceaşi valoare. În exemplul tău 1 este număr pozitiv, şi cum "+" nu schimbă semnul, rezultatul va avea semnul numărului următor, în cazul nostru "-" < (+)(–) = (–) >
-1*(-2)= 2 < (–)(–) = (+)> ---> deoarece, aplicând formula pe care am spus-o, semnele se schimbă. Iar 1*2 = 2
1/-2= -0, 5 --> deoarece 1/2 = 0, 5 (sper că ştii cum se face asta) iar având în vedere că 1 este pozitiv, iar 2 este negativ, se va lăsa semnul lui 2, adică minus "-", iar asta reiese din formula < (+)/(–) = (–) > Întotdeauna când prima sau a doua cifră este negativă, rezultatul va fi negativ. Asta se aplică doar la înmulţire şi impărţire!
-1/-2= 0,5 Deoarece 1/2= 0,5.şi având în vedere că ambele numere sunt negative, semnul se schimba într-unul pozitiv
Păi, sper că am explicat destul de bine.şi, primesc Fundă?=D