| Alex a întrebat:

Religia ne spune ca Maria Magdalena nu a fost prostituata, dar stiinta ne spune ca a fost prostituata. De ce?

3 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Daca-i asa cum spui ambele gresesc; fiindca Maria Magdalena a fost doar o femeie care l-a iubit pe Iisus.

| luiza a răspuns:

S-a creat o confuzie: despre Maria Magdalena se ştie că era originară din Magdala, un mic sat de pescari aflat pe ţărmul occidental al lacului Ghenizaret, la 5 km de oraşul Tiberiada. Unii au confundat-o cu Maria, sora lui Lazăr din Betania, pe care Domnul l-a înviat din morţi înainte de Săptămâna Patimilor Sale. Alţii au confundat-o cu femeia păcătoasă despre care ne relatează Sfântul Evanghelist Luca, în capitolul 7 al Evangheliei sale, un fapt petrecut pe când Iisus se afla la masă în casa fariseului Simon: "Tocmai în acel oraş se găsea o femeie păcătoasă…". Împotriva uzanţelor vremii, dar mânată de dorinţa de a-L întâlni pe Domnul Iisus şi a-I cere uşurarea sufletului ei de păcate, a intrat în camera ospăţului şi I-a uns picioarele Domnului cu un mir de mare preţ spălându-I-le cu lacrimile ei izvorâte din pocăinţă şi din dragostea pentru Acela care putea să îi redea demnitatea pierdută prin păcat. "Păcatele îţi sunt iertate … Credinţa ta te-a mântuit. Mergi în pace" – i-a zis atunci Domnul, spre indignarea celor prezenţi, care n-au înţeles ceea ce a făcut Mântuitorul. Din tonul istorisirii evanghelice se vede clar că era vorba despre o persoană necunoscută Apostolilor, care apoi nu a mai apărut şi în alte relatări, după ce a plecat, ducând cu ea bucuria iertării primite. Maria Magdalena era o persoană din anturajul Domnului, o apropiată a Maicii Domnului şi una dintre acele femei care L-au urmat pe Domnul în cei trei ani de activitate. Despre ea aflăm că fusese vindecată de Iisus Domnul de o grea suferinţă, căci fusese posedată de şapte demoni. Aflând ca Iisus Hristos ajunsese pâna în ţinutul ei, după ce traversase Samaria, şi că atrăgea mulţimi de oameni după El, prin minunile pe care Le savârşea şi prin învăţatura Sa cea cerească, plină de speranţă, a alergat spre El şi, asistând la minunea înmulţirii pâinilor şi a peştilor, pentru a hrăni peste 4 000 de oameni (cf.Matei 15, 30-39), s-a aruncat la picioarele Mântuitorului şi i-a cerut să o conducă pe calea vieţii veşnice. Izbăvită din greaua încercare prin care trecuse, a renunţat la bunurile sale şi la viaţa de până atunci, pentru a-L urma pe Iisus Hrtistos Domnul în toate călătoriile Sale, împreună cu Apostolii, Maica Domnului şi alte femei pioase care îşi puseseră viaţa în slujba Lui: Maria, mama lui Iacov cel mic si al lui Iosif, Maria lui Cleopa, Ioana, soţia lui Huza, Suzana şi Salomea, mama fiilor lui Zevedeu – Apostolii Iacov şi Ioan.

| UniQue_1752 a răspuns:

Se spune ca a fost si sotia lui Iisus, iar in cartea "Codul lui DaVinci" ea reprezinta Marele Graal. Pana la urma nu poate dovedi nimeni adevarata ei identitate happy