| RAY a întrebat:

Să ne mulţumim cu ce avem = resemnare?

4 răspunsuri:
| mastadont a răspuns:

Nu neapărat, mai degrabă se referă la un om care nu are nevoie de multe lucruri pentru a exista. Resemnare are și o conotație negativă, doar cu greutățile te resemnezi.

| Mosotti a răspuns:

Daca nu e alta cale da! Va trebui sa ne simtim bine cu ce avem, si asta e normalitatea de fapt, de la sine trebuie sa se intample asta la un om sanatos.
De aia in depresii apar 95 % din suiciduri, ca acolo nu se intampla asta, pica toate bucuriile deodata.
La restul se comuta pe altele, se compenseaza f bine.
Din 100 chestii bune, pierzi 5, dar raman 95.

| EntertainYou a răspuns:

Nu e vorba de resemnare mereu. Resemnare e cand renunti la ceva ce cu siguranta se mai poate schimba si chiar depinde de tine. Dar in viata unele lucruri nu tin numai de tine, celelalte sunt imprevizibile. Daca te resemnezi nu inseamna automat ca esti multumit.
Ca exemplu, poti sa te plangi ca ai fost nascut sarac, din parinti saraci.
Daca maine ramai fara unul din parinti sau fara amandoi ce mai zici? Mai bine sarac sau si mai sarac? Sau poate te multumesti asa.

| gemeni6226 a răspuns:

Imi mai doresc unele lucruri in viata, dar astept momentul perfect sa-mi intre in viata acele lucruri.