| AdioTPU a întrebat:

Să vorbim despre rețelele sociale.
Se prea știe că fetele, femeile care pozează sexy, mai sumar îmbrăcate, strâng multe like-uri. La majoritatea dintre ele imaginea din poze nu coincide cu cea din real, gen când le vezi pe stradă. Am văzut fete cu o figură frumoasă, îmbrăcate decent dar cu puține like-uri iar viceversa fete cu figuri mai puțin atractive dar sumar îmbrăcate, cu multe like-uri, evident like-uri de la bărbați. Definește într-adevăr Nr de like-uri frumusețea? De ce-i atrag atât de mult pe bărbați un decolteu sau un picior dezgolit? Le apreciază ei într-adevăr pe acele fete sau vor doar sex? Ce contează mai mult: corpul sau figura?

Răspuns Câştigător
| Dismally a răspuns:

Asa este, acele fotografii atrag atentia, primesc aprecieri dar asta nu inseamna ca barbatii prefera acele femei. Le prefera pentru o aventura; pentru ceva serios, pentru o relatie pe termen lung sunt preferate celelate femei.

8 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

"Definește într-adevăr Nr de like-uri frumusețea?"
Nu.

"Ce contează mai mult: corpul sau figura?"
Corpul în ansamblu, și mintea.

Ăia care stau să dea like-uri terminatelor de pe insta și Facebook, nu sunt tocmai bărbați reușiți.

| Drimmero a răspuns:

Nu trebuie sa ne raportam la postarile de pe internet, in general internetul e o alta lume, o lume ideala, practic acolo poti sa fii cine vrei tu, realitatea e mai cruda...in realitate esti exact tu in toata splendoarea, nu exista filtre care sa te salveze, editari photoshop care sa te salveze pe moment, nu poti da cancel, sa te deconectezi, sa-ti faci alte conturi, totul e transparent. Ce vreau sa spun e de fapt o completare la ce au zis si ceilalti, 'bombele' astea sexy de pe internet care se numesc modele sau ce or fi ele sunt super-machiate pe fata, tone de machiaj incat le fac sa para alte persoane, au tone de edituri, filtre care sa le acopere absolut orice imperfectiune de pe ten sau corporale, vorbesc de chestii care se observa la prima vedere, sa nu mai zic ca multe nici nu sunt naturale, silicon si botox bagate in ele la greu, practic majoritatea sunt exact ca sandwich-urile sau burgerii de la Mc/ KFC care in poze, reclame arata super babani si misto iar cand ii cumperi zici ca sunt mai infometati decat tine, adica arata pleostiti si mult mai mici, una e internetul si imaginea de ansamblu de acolo si alta e realitatea, daca le vezi in realitate pe tipele de genul dar mai ales in starea lor naturala te sperii de-ti vine sa retragi like-ul din viata reala, internetul chiar face minuni : D. Ce e prea mult strica, aici ma refer la edit, machiaje in exces, sunt o groaza de femei care arata super misto fara prea mult machiaj sau edituri, chiar si daca ar avea cearcane, mici riduri sau fata lor nu e in cea mai buna stare, tot sunt atractive, le ajuta fata. Chiar ieri am vazut o femeie de genul, era tanara undeva la 20 si ceva de ani probabil, in niciun caz nu era vreo 'vedeta' de Instagram, era simplista dar era frumoasa, nu cred ca avea pic de machiaj pe fata, avea mici cosuri adica nu era nimic acoperit si totusi avea niste trasaturi misto, deci se poate, cu siguranta nu face furori pe net, arata bine in realitate.

Acum revenind la subiect, ambele conteaza dar in proportii diferite, eu nu sunt atat de obsedat dupa forme mari, da, imi place sa vad sani frumosi, un fund dotat dar nu sunt neaparat criteriul esential pentru mine, am mai spus-o ca-mi plac si formele mai mici daca fata sau corpul per total e proportional si ok incadrat, dar in general fata e cea care isi face prima aparitia, apoi restul. O tipa frumoasa care nu e dotata prea mult nu e cu nimic mai prejos decat una frumoasa cu forme, cel putin nu pentru mine. Cat despre femeile uratele cu forme...pot atrage like-uri pentru formele lor dar doar atat.

| Mosotti a răspuns:

Conteaza si corpu si figura, dar depinde si barbatii care apreciaza mai mult una si care alta, e relativ aici.

Daca sunt mai multi care apreciaza corpul, atunci de aia alea au mai multe like chiar daca au figura mai neatractiva, sau o percepi tu subiectiv neatractiva, nu stiu.

Cum de ce ii atrage pe barbati un decolteu si picior dezgolit? Ptr ca de fapt asta inseamna la nivel inconstient "femeia asta e sanatoasa si fertila", asa au fost ei adaptati de la natura.
Frumusetea de fapt ce este? Este exprimarea acelor doua calitati, si deci se declanseaza atractia.

Si corpul fiind mai mare ca figura, sare in ochi mai mult corpul.
La barbati conteaza mai mult figura, ca acolo se concentreaza locul unde scrie calitatile lui masculine.

E ca o tabla pe care scrie "sunt sanatoasa si fertila".
Ca daca babele erau mai sanatoase si fertile, pe alea le vedeau f frumoase! Si pe tinere le vedeau urate.
Trebuia ca inconstientul tau sa vada daca femeia aia este okey pentru perpetuare, ca altfel cum stiai? Cum stia creieru tau sa declanseze atractia daca nu vedeai ca are acele calitati?
Si asa a fost aranjat.

| dullcat a răspuns:

Barbatii pot aprecia o poza a unei femei de pe social media pentru a-i atrage atentia, in caz ca ei cauta o relatie, din reflex fiindca ofera la toata lumea like-uri, pentru ca o cunosc pe acea femeie, poate au fost colegi sau au lucrat impreuna etc etc.

E posibil sa dai like cuiva si fara sa vrei sex, indiferent daca esti barbat sau femeie.Conteaza prima impresie, personalitatea dar si corpul, in masura mai mult sau mai egala, in functie de personalitatea celui care cauta o relatie.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Lol. Pozele de pe retelele respective sunt ca si pornu' - nu prea au legatura cu realitatea decat foarte vag... happy

| Freya1 a răspuns:

În general sunt modificate pozele.Sunt o grămadă de aplicatii ce fac asta, plus o grămadă de ținute vestimentare ce te ajuta sa pari intr-un fel.
Nu spun ca nu sunt și fete ce arata ok, dar eu sincer ca și femeie vad diferențe foarte mici între ele dezbrăcate (in afara de cele cu operatii). Pentru ca la majoritatea ni se mai lasat sanii din cauza mărimi sau a anilor, sau foarte multe nu au dezvoltata partea asta.
Sunt multe fete ce într-adevăr nu au fund por.no sau de revista, dar in acelasi timp sunt foarte multe cu fund mare dar cu vergeturi, celulita sau mult prea lucrat la sala ceia ce ii modifica și alte părți ale corpului ce nu mai arata chiar atât de ok și multe altele.
Cred ca ar trebui sa ne apreciem asa cum suntem, ca toate indiferent de poze aveam defecte.Si în fond, când te dezbraci lângă cineva, sau te demachiezi, oricum te vede naturala și în toată splendoarea.De ce sa te chinui sa pari altfel?

Sunt femei ce îți par ok la fata pentru ca, chiar sunt, sau dacă nu, pe poza machiajul strident da bine dar în realitate...Eu chiar am văzut pe cineva ce avea un machiaj frumos făcut,dar pentru o poza,pentru ca pentru realitate era prea mult.

Deci,fiecare cu plăcerile lor. Unora le place fata unei femei, altora corpul.Dar ce like-uri vezi tu acolo, sunt primite mai mult de la barbati singuri, disperați, copii, bătrâni etc, nu oameni cu capul pe umeri ce ar dori-o de nevasta.Ca nici un om sănătos nu prea își dorește sa fie cu cineva obsedat de atenție, ce se despoaie în fata oricui pentru niște like-uri.

| CostinAlamariu a răspuns:

Monkey gets h0rny monkey likes.

Nu e așa un concept abstract, nu inteleg ce nu intelegi. Dar da, e un comportament complet idiotic și retardat din partea baietilor să dea like la fufe.

| DonEnnioSalieri a răspuns:

Femeia cu forme reprezinta frumusetea, ce sa facem noi barbatii cu una cu sanii lasati fara fund? o iau dormim ca fratii sau sa o ***.