| anonim_4396 a întrebat:

Să zicem că o persoană se ascunde în spatele unui pseudonim pe internet.
Pseudonimul e unul de genul "TheRedCloak" (Mantia roșie) iar la profil are următoarea poză:

https://images.app.goo.gl/b7LR1RQmKcxgCgjA6

Persoana din spatele pseudonimului nu dezvăluie ce gen este, dacă e fată sau băiat dar scrie corect d.p.d.v gramatical, nu înjură, nu insultă, e amabilă dar în același timp sarcastică (sarcasm fin, nu bădărănesc).
Urmează întrebările:
V-ați putea da seama cu acuratețe din scrisul unei persoane din mediul online dacă e de gen masculin sau feminin?
Cum ați reuși să faceți diferența?
După ce criterii?
Despre "TheRedCloak" ce credeți, e fată sau băiat?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Roșu" culoarea inimi,
"O mantie Rosie" purta si scufită roșie, "sarcastic fin și scrie corect dpdv gramatical" probabil este o fată sârguincioasă, îi place cititul in general, și este dornică de autperfecționare zilnic...

13 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Am ajuns la experienta asta de a ghici sexul persoanei chiar daca nu are un nick care sa genereze asta sau vreo poza de profil reprezentativa, pur si simplu imi dau seama dupa exprimari, subiectele abordate, nu stiu cum reusesc dar cert e ca a intrat in reflex.

TheReadHeart asta pare o adolescenta de vreo maxim 16 ani cel mai probabil. Ai totusi o imaginatie...ma lasi masca.

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Am modificat. E "TheRedCloak" (Mantia roșie).

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Ori e o vreo depresiva, ori vreun emo, oricum adolescenti ar fi indiferent de sex.

| Mosotti a răspuns:

TheRedCloak e baiat mai mult ca sigur.

As face diferenta dupa subiectele de discutie, daca o ia pe calculatoare, masini, etc, e baiat.
Daca o ia doar pe subiecte de viata, psihologie, relatii, nu ai cum sa te prinzi ce e.

| Mosotti a răspuns:

Ca in general astia fac din astea.

| Celcestietot a răspuns:

E fata.

| Lioana a răspuns:

Cred ca tu te pregătești sa fii TheRedCloack si nu vrei sa fii descoperita.

| Emma30555 a răspuns:

După scris poți sa ți dai seama dacă persoana respectiva nu este atât de atenta sau este o persoana fără experienta dacă este o persoana foarte inteligenta știe sa sa se ascundă. Băieții au un stil mai direct fetele întra în mai multe detalii acorda mai multa atenție unor lucruri. Personajul tău pare sa fie fata fiindcă a pus o inima rosie și fiindcă are un pseudonim care tot în zona asta ma duce.

| Legion7X a răspuns:

1 Da, depinde de subiectele dezbatute cu el, uneori din lipsa de atenție, poate vorbi de sine însuși la feminin sau masculin. Cuvintele la fel, ar putea suna la masculin sau feminin. De obicei in subiecte lungi de text si mai bogate ai putea sa îi dai seama, depinde și de subiect.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

După pseudonim și poză de profil, pare a fi fată. Dar asta nu e destul...
Vezi cum scrie și la ce gen gramatical abordează adjectivele. De ex: "Sunt speriat" sau "Sunt speriată"? "Sunt interesat" sau "Sunt interesată"?
Dacă persoana respectivă n-a zis niciodată nimic despre ea, sunt anumite semne orientative după care te poți ghida. Din câte am remarcat, fetele au tendința de a gândi emoțial, mai empatic, iar băieții se sprijină mai mult pe rațiune și sunt mai direcți, judecă mai aspru.
Dacă s-a certat vreodată cu cineva, cum i-a scris. Sunt tot felul de semne, de subtilități, de care te poți prinde.
În orice caz, nicio metodă nu funcționează 100%. Cel mai simplu e să-l întrebi.

| DonEduardo a răspuns:

Nu, nu mi-as putea da seama.

| Anuket a răspuns:

Aș zice că e o fată ce a văzut "The Handmaid's Tale".

| TheStrategist a răspuns:

Cel mai probabil personajul de care spui tu este fată, dar nu putem să fim 100% siguri.