| DeEa_8231 a întrebat:

Nu stiu daca veti avea rabdare sa cititi acesta,, POVESTE,, dar o sa incerc sa o spun cat mai pe scurt.Parintii mei s-au despartit de vreo 2 ani jumatate aproape 3, iar tati sta cu alta femeie, iar mama singura! Azi am fost cu tati la bunici, si venind de acolo, tati a inceput sa imi povesteasca cum a mers el la mare(a fost cu femeia aia x( ), si dintr-o data spune ca anul viitor o sa mergem la mare sigur caci anul acesta probabil merge in Italia la munca. Dar partea rea e ca merge si femeia aceea sigur(nu stiu, eu nu o urasc doar ma prefac fata de mami si ceilalti ca sa nu ii supar, nu stiu chiar daca din cauza ei s-au despartit ai mei), si azi mami cand am ajuns acasa la bunicii din partea lui mama care sunt in Bistrita la oras, mama era acolo si povesstim ce am foacut prin Nuseni la ceilalti bunici si dintr-o data spune ca sa nu ma duc nicaieri cu femeia aceea si chestii dinaste ca se supara pe mine(si eu i-am spun ca sigur ca nu ma duc), si nu stiu ce safac caci tati chiar vrea sa mearga si cu mine la mare, sa ne distram si si mie mi-ar placea chiar daca merge si femeia aia, dar ii iubesc pe toti din familie si vreau sa raman la mami nu vreau sa merg la tati asa de tare, ca mama e singura si mno... dar intrebarea e ca ce ati face voi in locul meu? Stiu ca la un moment dat tot o sa vb. cu mami despre treaba cu marea, dar nu stiu cum sa ii spun...adica mi-e sa nu o supar dar nu prea vreau sa ii spun pentru, ca stiu ca sigur va zice nu caci asa a facut si anul trecut, si nu am mai mers,,,(era vorba de Felix anul trecut), si culmea ca il iubessssccc mult pe tati si mereu rad si mno, si cu mama dar mama e mai suparata(normal)(mama are 31, iar tati 35 de ani daca ajuta la ceva), si a zis tati ca merg cu el la mare orice ar fi.Si casa nu o forteze pe mami sa me lase si chestii din astea vreau sa o conving eu. dar nu stiu cum.Va rog ajutati-ma! Puneti-va in situatia mea si va rog din suflet spuneti-mi ce ati face si ce sa fac eu? Vb va rog sincer si daca vreti lasati-mi si un id FUNDA!(eu am 11 ani)V-am pupat!:*

6 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Mama ta o să înţeleagă în cele din urmă dacă şti cum să-i explici. Spune-i că tu doreşti să petreci timp şi cu tatăl tău, să mergi în vacanţă cu el, chiar dacă şi femeia respectivă trebuie să vină. Roag-o să nu te pună în poziţii neplăcute pentru că nu e vina ta că situaţia e aşa cum e. Tu mergi în vacanţă cu tatăl tău, că vine şi femeia aia nu înseamnă nimic până la urmă. Baftă!

| Adredemesconf a răspuns:

E greu in situatia ta sa-i spui mamei, pentru ca doar pe tine te mai are asa apropiata, dar trebuie s-o faci.Anul trecut am inteles ca ai renuntat la o excursie cu tatal tau la Felix pentru a-i face pe plac.Dar tu esti mica si mai trebuie sa faci si ce-ti place tie.Incerca sa ii spui ca o vei suna in fiecare zi (si asa sa faci!). Spune-i ca anul trecut ai renuntat dar anul asta chiar vrei sa mergi pentru ca il iubesti si pe tatal tau.Incearca sa o rogi sa nu se supere daca ii spui ceva si apoi spune-i.E adult, o sa inteleaga.Mult succes sper sa-ti iasa bine kiss.

| DeEa_8231 explică:

Dar si daca afla strabunica ca m-am dus cu aia...va fi jale mare, deoarece apartamentul in care stau si casa in care stau e a ei si sigur se va supara! Nu stiu ce sa mai fac!crying

| DeEa_8231 explică:

I-am spus bunicii mele dar a spus ca nici sa nu ma gandesc sa merg cu femeia aia...nu stiu ce sa mai fac sa o conving sau ce sa fac sa merg doar eu cu tati?

| djrobby a răspuns:

Buna Deea.
Sincer imi pare rau de situatia in care te afli, nu este usor sa treci rpin asa ceva. Si ai mei s-au despartit cand eu aveam doar 5 ani!
Vorbeste cu mama ta si spune-i ca iti doresti ff mult sa mergi la mare cu tatal tau, incearca sa o,, lovesti la sentiment,, spune-i ceva de genu ca daca nu te lasa inseamna ca nu tine la tine? oricum cand am timp o sa intru pe mess si o sa vorbim mai mult acolo ti-ad dat deja add!

| djrobby a răspuns:

Faci si tu tot posibilul sa nu afle! o rogi pe mama ta sa nu ii spuna!