| DeEa_8231 a întrebat:

Ce sa fac? Parintii mei s-au despartit si tati sta cu alta femeie. Tati a spus ca anul acesta sau anul viitor dupa ce vine din strainatate(vrea sa plece cred luna viitoare), a spus ca mergem la mare orice ar fi dar a spus ca vine si femeia aia, care ne-a destramat familia.Si eu nu vreau si vine si fratimiu vitreg(cu ala nu am nimic, dar mno...)Si nici mama si nimeni din familie nu ma lasa sa merg, mentionez ca eu stau cu mama.Si nici eu n uvreau sa merg, si nu stiu ce sa fac ca sa il cionving pe tati sa nu vina si aia. Dar ieri, venind de la tara l-am intrebat daca vine si aia. Tati a zis ca mai vb. Dar cum sa imi zica mie in fata(stie ca sufar), ca vine.Si stie ca eu nu vreau sa vina, credthinking Dar ce D-zeu sa fac ca sa afle ca eu nu vreau sa vina aia? Nici nu vreau sa ii spun in fata...(daca mergem pe banii lui femeiusca aia nu am ce sa fac decat sa nu merg deci,)Dar ce as putea sa fac sa observe tati ca nu vreau si sa ii spuna sa nu vina sau sa faca ceva sa nu mai vina si aia DAR NU VREAU sa ii spun in fata cum as putea sa fac sa observe ca n vreau sa mearga(daca mergem pe banii lui tati)

2 răspunsuri:
| BRG a răspuns:

Sărut mîna domnișoară tu ar trebui să asculti de mama ta care sigur î-ți vrea binele, știu ce greu poate fi pentru un copil să-și vadă familia destrămată,și tata a divortat de mama cînd eram mic, î-ți înțeleg nemulțumirea și totodată mînia pe care o ai față de acea femeie care l a îndepărtat pe tatăl tău de mama ta, dar viața e grea și plină de suferință, trebuie să accepți realitatea, tu ce vîrstă ai? Trebuie să știi că nimeni nu are dreptul de a te îndepărta de familia ta fie chiar și actuala nevastă a tatălui tău, tu trebuie să nu o dezamăgești pe mama ta, cred că dînsa a suferit mult din cauza tatălui tău, iar la rîndul lui, tatăl tău trebuie să te înțeleagă, și să nu î-ți creeze m ai multă suferință și durere pe care sigur vi le a creat despărțindu-se de mămica ta. Oricum alegerea este a ta. O seară frumoasă-ți doresc, multă sănătate ție și mamei tale, și fiți tari amîndouă și curajoase.

| secret_7976 a răspuns:

Buna, m-a impresionat nedumerirea ta, asa ca am decis sa iti scriu sau mai bine spus ca iti spun cum vad eu lucrurile.
Cred ca de despartirea familiei tale nu e de vina doar femeia aceea, ci si mama ta si tatal tau, intr-un cuplu fac parte doua pesoane si atunci nu poti sa numesti doar pe unul vinovat, atitudinile unuia duc ca celalalt sa reactioneze intr-un fel in cat sa il raneasca pe celalalt, sau persoanele se schimba cu trecerea anilor, sunt mai multi factori care influenteaza o despartire. Apoi "femeia" care sta cu tatal tau il face de mancare, ii spala... are grija de tatal tau, apoi probabil cand cunoscut cred ca i-a spus de tine si de mama ta asa ca cred, ca pe ea nu ar deranjao sa mergi cu ei la mare.Ar mai fii multe de spus dar viata si trecerea anilor te vor ajuta sa veizi altfel lucrurile, in concluzie cred ca ar trebui sa fi rationala, undeva pe linia de mijloc.
Daca mergi cu ei la plaja trebuia sa le areti ca esti o fetita cuminte si o curajoasa!