| ღSคภ๔яค a întrebat:

Sal TPU.Pentru un liceu de arte la ce ar trebui sa dai examen de admitere la liceu in a 8? Si ce medie ar fi necesara/potrivita?big grin^^pls dau fundoi+vot^^

1 răspuns:
| MaeRi a răspuns:

Hey,eu iti pot spune cum am intrat la liceul de arte,deoarece sunt la liceul de arte.Ei bine trebuie sa dai niste probe depinde si la ce profil vrei sa fi plastica : desen(natura statica),pictura(compozitie) pentru arhitectura: desen, pictura, sculptura.Media pe care o ai de la scoala de unde nu vi nu conteaza asa mult ca probele pe care le dai.Iar inainte de a da aceste probe se fac pregatiri,daca te duci la tine in oras la liceul de arte, iti va spune cand poti sa mergi la pregatiri, cel putin asa a fost la mine.Din cate stiu eu daca iei 7 la probe sau 6(dpeinde de liceu, oras)poti intra.La mine au intrat copii vebiti de la alte scoli cu media 6(calculata cu cea de la teze si probele).