| sticlarusarahmaria a întrebat:

Sunt a 8 a si mai sunt 5 luni pana la examen. Am note bune, invat bine, fac meditatii la mate, urmeaza si la romana. Vreau sa dau la un liceu cu profil vocational, un liceu de arte. Pana acum ceva timp am vrut sa dau la liceul din orasul meu, dar m-am cam razgandit. Vreau sa dau la Liceul de Arte Plastice "Nicolae Tonitza".

Dar mai sunt 5 luni. Sunt doar 144 de locuri si anul trecut cea mai mica medie de admitere a fost 8.40. Stiu sa desenez, personaje si natura statica, dar nu am prea multa experienta, lucrez incet si am nevoie de mult timp sa ma decid cum abordez subiectul. Fac meditatii la desen de 3 ori pe saptamana la un centru de arte tot din oras.
Nu stiu ce sa fac. Daca ma duc acolo si nu intru atunci ce se va intampla? Imi ruinez viitorul.

Ce fac? Am sanse macar? Ar trebui sa abandonez ideea si sa dau la liceul din oras?

6 răspunsuri:
| foxsilver a răspuns:

Decat sa regreti toata viata ca nu ai avut curajul sa faci ceva din pasiune si cu pasiune, mai bine ia-ti inima-n dinti si prezinta-te la examen.
Doar in felul asta vei afla daca ai avut sau nu sanse.

| sticlarusarahmaria explică (pentru foxsilver):

Multumesc mult. Chiar vreau sa merg la Tonitza, treaba e ca ai mei nu vor din cauza drumului lung de la noi pana acolo. Trebuie sa ii conving, dar nici nu vreau sa ii zapacesc la cap.

| foxsilver a răspuns (pentru sticlarusarahmaria):

Spune-le parintilor tai ca multi dintre marii nostri pictori nu au avut posibilitatea sa studieze in orasul in care s-au nascut- Grigorescu, Luchian, Tonitza...
Mai spune parintilor tai ca pictura nu este precum matematica, fizica sau alte materii pe care le poti studia oriunde.
Iar liceul Tonitza este recunoscut ca fiind cel mai bun din tara.
Problema drumului o poti rezolva cautand din timp cazare, ca nu sunt sigura daca liceul mai are si regim de internat.

| varcopisicul a răspuns:

NU, NU RENUNTA. aplica la mai multe licee de arta de prin tara daca esti ingrijirat, dar daa, ai sanse daca incerci. pff mai ales daca faci si pregatire la desen si te descurci in timp esti deja in fața multora : ))) cei mai multi merg doar pe "talent", tu chiar mu cesti si cel mai probabil o sa intri deci nu te stresa prea tare :3

| jerkinator a răspuns:

Consider ca orice s-ar intampla legat de viitorul liceu pe care il alegi nu iti defineste viitorul in nici un fel, ci mai mult ceea ce faci in timpul sau dupa liceu. Si in orice caz, chiar daca nu intri la liceul de arte iti poti pune urmatoarea optiune liceul din oras ca un plan B. Nu ai nimic de pierdut, mai ales atata timp cat te pregatesti asa mult. Bafta!

| sticlarusarahmaria explică (pentru jerkinator):

Wow. Multumesc mult pentru raspuns. Am sa incerc, m-a incurajat si o prietena care e clasa a 10 a acolo, s-a oferit sa imi dea si gama de culori folosita de ea la mapa.
Buba e sa ii conving pe ai mei. Eu nu stau la Bucuresti, iar ai mei sunt protectivi. Ma iubesc enorm, imi dau seama si tocmai de asta se ingrijoreaza. Sper sa reusesc. Multumesc inca o data.