| X3N0N a întrebat:

Sal TPU. Sunt interesat de o sumedenie de informatii in ceea ce priveste orcii - sa nu se inteleaga gresit, eu caut informatii despre orci ( creaturile verzi si urate care ar fi de fapt elfi mutilati si atrasi de partea raului ) - m-ar interesa alte informatii decat cele ce le gasesc pe wikipedia. Daca s-ar putea ca cineva sa fi citit Lord of The Rings ( citit, nu urmarit filmele ) as dori sa aflu tot ce se stie despre ei ^_^.
PS: Cel mai concret si mai informativ raspuns ia funda

Răspuns Câştigător
| AcelasiOm12 a răspuns:

Originile din care se trage orcul nu sunt insa foarte clare. In povestea lui Tinuviel si in Caderea Gondolinului se spune ca orcii apartineau liniei de sange a lui Melko sau ca acesta i-a crescut din caldurile dogoratoare de sub pamant.
Aveau inimile din granit si corpurile deformate, o fata zambitoare in mod fortat, insa rasetele lor semanau mai mult cu niste zgarieturi in metal. In Silmarillion si alte opere ale lui Tolkien orcii erau elfi inrobiti si torturati de Morgoth, deveniti mai apoi soldatii sai. Alte legende ale lui Tolkien sustin ca orcii erau false creatii ale lui Morgoth animate de dorintele sale machiavelice.

Orcul a devenit in timpurile noastre personaj popular al jocurilor video. Printre altele, el poate fi vazut si chiar ales ca si personaj in jocuri precum World of Warcraft, Dungeons and Dragons, Warhammer, Might and Magic, Elder Scrolls sau Orcs must die. In World of Warcraft spre exemplu, orcii joaca un rol esential, atat in legendele jocului cat si in partea PvP a acestuia. Orcii sunt liderii Hoardei si dau dovada de curaj, onoare si brutalitate. Clasele lor se bazeaza mai mult pe forta bruta sau lupta corp la corp, ei nefiind adeptii magiei decat in cazul celei de origine samanistica unde exceleaza chiar liderii acestora. In acest joc, orcii nu sunt rai ci chiar eroici, avand o istorie tumultoasa si dramatica.

In Warhammer, orcul este o creatura umanoida capabila de a construi utilaje si vehicule simple si functionale. Nici orcii din Warhammer nu sunt mai inalti decat oamenii cand stau cocosati, insa sunt mult mai musculosi decat oamenii. Pielea lor este foarte rezistenta la lovituri si are culoarea verde. In cultura lor un loc esential il ocupa dorinta de a lupta, chiar unii impotriva altora. Pot transforma orice obiect intr-o arma letala. In Elder Scrolls, orcii sunt civilizati si recunoscuti pentru curajul lor in lupta. Ei sunt aici descendenti ai rasei elfice care au devenit intre timp, odata cu „inverzirea" pielii lor, excelenti fierari.

Orcul nu lipseste din nicio poveste fantastica contemporana. Probabil ca au inceput sa fie iubiti de oameni. Bineinteles ca si imaginea lor cizelata din noile jocuri aparute i-au facut simpatici privitorilor si jucatorilor de RPG-uri. Insa nu trebuie uitat ca originea lor vine din minunata imaginatie a scriitorului J.R.R. Tolkien care si-a dedicat viata inventarii povestilor fantastice de succes.
FFFFUUUUUNNNNNNNDDDDDDDDAAAAAAAAA big grin

1 răspuns:
| AcelasiOm12 a răspuns:

Orcul este creatura mitologica de o brutalitate iesita din comun si care prezinta infatisari grotesti si piele gri, neagra sau verde. Acesta isi are originea in scrierile lui J.R.R. Tolkien, iar datorita cresterii popularitatii cartilor acestuia, a devenit fiinta populara in fictiune si fantezie. Sunt in prezent nelipsiti in literatura fantasy, stiintifico-fantastica si chiar in jocuri video. Orcii sunt insa vazuti in mod diferit, in timp ce in unele carti acestia sunt descrisi ca fiind salbatici, hidosi si brutali, in jocuri precum Warcraft acestia sunt ilustrati ca razboinici curajosi si onorabili. Desi sunt definiti fie a fi mai puternici sau mai slabi decat oamenii, orcii sunt intotdeauna in numar exorbitant de mare. Calaresc porci mistreti, wargi si lupi. In majoritatea jocurilor video in care sunt prezenti, orcii au culoarea verzuie a pielii, fapt ce a determinat numirea lor Greenskins in jocurile Warhammer.

Orcul nu foloseste decat magie provenita din samanism spre deosebire de alte rase fantastice ale jocurilor precum elfii. Orcii se bazeaza in principal pe forta lor bruta si lupta cu forta si eficienta maxima. Numele lor a fost dat de Tolkien si trebuia sa reflecte o rasa malevolenta umanoida. In dictionarele sale elfice, cuvantul ork desemna monstri, capcauni sau demoni. Insusi Tolkien separa orcii in functie de marime, cei mai mici fiind numiti de catre el mai apoi goblini.

Inventia lui J.R.R. Tolkien a fost insa inspirata din Engleza veche, fiind mai apoi transpusa in limba elfilor. Inspiratia sa in crearea rasei umanoide de orci din Tinutul de Mijloc a venit de la cartea lui George MacDonald „Printesa si Goblinul". Desi Tolkien foloseste numele orcilor cu litera capitalizata, acest lucru nu mai este valabil si pentru alte opere sau jocuri.

Orcul are o istorie a numelui ciudata. Numele sau este derivat al cuvantului elfesc Ruk ce insemna frica sau oroare, mai apoi devenind uruk. In celelalte limbi ale Tinutului de Mijloc, orcii erau numiti in moduri asemanatoare (spre ex. In limba Druedain erau cunoscuti drept gorgun iar in Khuzdul rukhs).

Orcii sunt si descrisi de catre Tolkien, „intemeietorul" rase lor. Acestia erau umanoizi de inaltimi si constructii variate, insa de inaltime mai mica decat oamenii. Sunt urati si murdari, au colti si le place carnea de om. Unii au pielea tuciurie iar altii au mainile foarte lungi. Sunt portretizati ca fiinte mizerabile, vicioase si intreprinzatoare. Orcii mananca orice fel de carne, inclusiv cea de om, ba chiar dau semne de canibalism pe alocuri.