| foarteanonim a întrebat:

Sall alll...am si eu o intrebare pentru voi...cand mergi la dentist sa iti puna aparat dentar ce iti face si daca te doare, ca si eu trebuie sa imi pus si mie putin fricasadsadsad

MULTUMESC

Răspuns Câştigător
| Helvete a răspuns:

Daca iti pui aparat dentar mobil- alexa are dreptate. Daca iti pui fix, prima data cand te duci o sa iti ia, la fel ca in cazul celui mobil, amprenta dentara. Mai vi peste cateva zile sau saptamani sa ti-l puna. Asta o sa dureze ceva timp, la mine a durat 2 ore numai in partea de sus, fiindca numai sus am nevoie. Dar nu doare deloc. Iti lipeste bracket-urile pe dinti cu o substanta din aceea ca la plombe, transparenta sau alba, asta dureaza cel mai mult, apoi, in ultimul sfert de ora iti pune arcul, adica sarma aceea care leaga bracket-urile intre ele prin niste elastice, si poti sa iti alegi tu culoarea elasticelor, au si transparente. happy O sa te doara dintii in primele 3-4 zile si nu o sa prea poti manca, decat chestii foarte usoare, dar apoi nici nu o sa mai simti ca ai aparatul. Si trebuie sa te duci in fiecare luna la activare, adica sa iti schimbe arcul si elasticele acelea, si iarasi o sa te cam doara dintii 3-4 zile dupa fiecare activare.
In concluzie: decat dupa ce ti-l activeaza il fiecare luna te dor dintii timp de 3-4 zile. big grin

4 răspunsuri:
| Dan a răspuns:

Nu trebuie sa iti fie frica, ai sa vezi.

| xjustfearless a răspuns:

Nu cred ca te va durea

| alexa a răspuns:

Si eu am avut aparat dentar
la prima sedinta nu o sa ti se intample nimic dureros.de fapt la niciuna. o sa. ti puna ca un fel de plastilina in gura ca sa. ti ia masura.are un gust bun asta asa ca sa nu te plictisesti cat te tine(veo 10 min adica)
si apoi o sa te cheme peste vreo cateva saptamani ca sa ti. l dea.si la fel nu doare cat il tii in gura.la inceput o sa ti se pare ceva greu, dar o sa te obisnuiesti.nu e nimic dureros...mai ales ca o sa tevete de la inceput cum sa. l scoti, cum sa. l ingirjesti, etcwinkingmie imi placea cand vedeam cum mi se indreptau dintii:Xtongue
bafta si don't worrywinking

| alexa07 a răspuns:

Nu trebuie sa-ti fie frica doar iti pune aparatul si nu te doare deloc nici un picwinking