| neboonel a întrebat:

Sall se apropie examenul si nu stiu sa demonstrez ca o opera apartine genului epic.
Ce am mai gasit pe site este sa povestim expozitiunea, etc.
Vreau asa mai pe scurt.
Stiu ca incepe asa: Acest fragemnt apartine genului epic deoarece autorul isi exprima gandurile ideile si sentimentele in mod indirect prin intermediul personajelor care participa la actiune.
Si peurma nu mai stiu:d. plzz help mee... Fundi+ vottbatting eyelashes

Răspuns Câştigător
| Andrutsa13 a răspuns:

Un text apartine genului epic daca indeplineste conditiile:
-predonima naratiunea ca mod de expunere dar se impleteste si cu descrierea si dialogul;
-se relateaza fapte cu o anumita semnificatie puse pe seama unor personaje si povestite de un narator;
-actiunea se organizeaza intr-o succesiune de momente ale subiectului ( si aici poti rezuma fiecare etapa: expozitiunea, intriga, desfasurarea actiunii, punctul culminat si deznodamantul);
- actiune se relateaza in mod cronologic prin inlantuire, alternanta sau insertie;
-intamplarile sun plasate intr-un context spatio-temporal ( si gaseste cativa indici de timp si de spatiu).