| VirginulcuAnxietate a întrebat:

Salut
1.Voi vă spălați pe față prin frecare?
2.De câte ori pe zi vă spălați pe față?
3.Ce se intampla daca te speli cu apa prea rece?
4.Dar dacă te speli cu apa prea fierbinte ce se intampla?

2 răspunsuri:
| DjSannan a răspuns:

Salut!

În general, recomandarea pentru îngrijirea pielii este să se spele fața prin frecare ușoară cu apă și să se evite frecarea puternică, deoarece aceasta poate agrava pielea sensibilă sau iritată. Este important să se folosească o cantitate mică de produs de curățare și să se spele apoi fața cu apă călduță pentru a elimina impuritățile și a îndepărta orice reziduuri de produse.

În general, se recomandă spălarea feței de două ori pe zi - dimineața și seara înainte de culcare. Însă, frecvența spălării feței poate varia în funcție de tipul de piele și de orice probleme de piele pe care le aveți. Dacă aveți pielea uscată sau sensibilă, poate fi mai bine să vă spălați fața o singură dată pe zi sau chiar mai puțin frecvent. Dacă aveți pielea grasă sau problematică, poate fi necesar să vă spălați fața de mai multe ori pe zi. Este important să aveți în vedere că spălarea excesivă a feței poate irita pielea și poate înrăutăți orice probleme de piele pe care le aveți.

Dacă vă spălați fața cu apă prea rece, poate provoca pielea să devină uscată și iritată. Apa prea rece poate îngusta vasele de sânge de la suprafața pielii, ceea ce poate face pielea să pară mai palidă și poate împiedica pielea să absoarbă umiditatea și ingredientele nutritive din produsele de îngrijire.

Dacă vă spălați fața cu apă prea fierbinte, poate provoca pielea să devină iritată și uscată. Apa prea fierbinte poate îngusta vasele de sânge de la suprafața pielii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Misto nume...
Eu am ten gras si ma spal si cu sapun, ma spal doar dimineata.