| DavidIonescunasrr a întrebat:

Salut, am 2 masele cariate si rupte și vreau sa ma duc la dentist dar am o intrebare. Daca am de exemplu maseaua rupta pe un sfert îmi poate pune plomba? Sau dacă am rupta pe jumatate îmi poate pune? Deoarece nu prea as vrea extracție.Dau funda cui răspunde serios

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Din cate stiu pentru probleme de genul,ce necesita 'restaurare dentara' se recomanda coroana dentara-aceasta coroana este de mai multe feluri,
in functie de tipul materialului din care este confectionata: coroana totala din metal, coroana din zirconiu, ceramica, disilicat de litiu etc
cel mai indicat este sa te vada medicul stomatolog, ca el isi poate da seama exact cum este acolo la tine

| Standt a răspuns:

Exista stomatologi buni care stiu sa faca o reconstructie. Se poate. In cel mai rau caz, imbracata. Bine faci ca nu le scoti. Altele nu mai cresc.

| CuStimaSiRespect a răspuns:

Dacă e ruptă nu prea mai merge ruptă, însă există posibilitatea de a îmbrăca dintele, adică să îți pună o coroană din porțelan sau alt material, cum ar fi zirconiu.
M-am confruntat chiar anul trecut cu o astfel de problemă, am fost la o clinică mai scumpă la care mi-au zis că trebuie scoasă măseaua, iar când am fost alt cabinet de cartier, m-a rezolvat foarte simplu cu o coroană (și mult mai ieftin decât m-ar fi costat un implant.
Deci dacă îți zice cineva că trebuie scoasă măseaua, mai bine să ceri și o a doua opinie.