| dani97 a întrebat:

pun din nou o intrebare asemanatoare, deoarece vreau sa aflu cat mai multe raspunsuri. trebuie sa ma duc pentru prima data in viata la dentist, deoarece am 2 masele cariate(toata maseaua e mancata).cum e? am auzit ca ma consulta si ma programeaza in alta zi( eu asa as vrea), deoarece vreau sa mai imi fac curaj.voi cand ati fost prima data decat v-a consultat sau si a lucrat? mersi anticipat. funda:X:X:X

Răspuns Câştigător
| LanaDelRayFan a răspuns:

Poi depinde >Daca maseaua ta e fff cariata va trebui din prima sa lucreze.Dar daca nu e asa grav si nu prea te doare, iti va programa alta zi. Dar in cazul tau cred ca va lucra din prima zi.Nu te ingrijora! E doar o periuta care iti va indeparta cariile. Sper sa nu te ia din prima, ci sa-ti faca o programare. Succes dani! Iti tin pumnii! O zi buna!

5 răspunsuri:
| beautifulkiss a răspuns:

Buna,intai iti va face o consultatie sa vada exact cum sta treaba apoi ori incepe sa lucreze ori iti face o alta programare ca sa-ti puna plomba, dar s stii ca e posibil sa-ti faca o plomba odata si sa mai vi inca odata pentru o alta plomba cum a fost la mine.
Consultatie consta in depistarea problemei si observarea gravitatii acesteia.
Nu dureaza chiar foarte mult, vreo 10 minute cam asa, doar consultatia.
Cand va trebui sa-ti puna plomba va dura ceva in functie de cat de cariata e maseaua si de mana dentistului, dar in jur de 30 de minute, cam asa.
Numai bine si succes la dentisthappy

| AlleSss a răspuns:

Pai..Eu am avut alta problema, dar a fost pe loc. Tot ce pot sa spun e sa stai linistita ca nu va durea. Trece repede.:*. Bafta!

| Rebecaaaa a răspuns:

Normal ar trebui sa te consulte si sa te programeze in alta zi. Daca zici ca toata maseaua e cariata cred ca o sa iti scoata nervii maselei. Dentistul te va tine de vorba ca sa nu stai sa te gandesti ca ti-e frica... Poate ar trebui sa ii si spui ca nu ai mai fost la dentist pana acum si ca iti este cam teama.

| dani97 explică:

Ok mersi, deci ce e mai rau adica sa imi scoata nervii sau sa imi plombeze maseaua o sa imi faca in alta zi? ca in ziua cand ma duc la dentist trebuie sa merg si la ziua unui coleg? si cam cat timp dureaza pana mai imi face o programare?(o zi, 2?)?

| auron a răspuns:

Dupa cum spune IndiiraIndira, o mica inspectie despre ce se intampla acolo si iti face o programare, doar daca e urgent (adica daca doare destul ca sa intri in fata unuia cu programare) atunci da, se apuca si lucra un pic te calmeaza si apoi la fel o programare.
Stai linistit o sa iti prescrie ketonal daca o sa te doara