| nothingelsematters a întrebat:

Salut.am cearcane mari din cauza problemei mele cu rinichii.De doua saptamani am aflat ca am nisip dupa ce am fost la doctor de mai multe ori numai acum mi-a descoperit.Mi-a dat pastile pentru cateva zile (nos- pa)si trebuie sa repet analizele. Urmeaza sa merg acuma, dar care ati mai avut problema asta ati avut cearcane? eu am ochii umflati de zici ca n-am dormit doua nopti.Voi scapa de problema asta cand termin tratamentul? ...si beau ceai si apa.

1 răspuns:
| Caro34 a răspuns:

Un amarat de nisip la rinichi nu face asa cearcane! Apoi Nos-pa nu-i nu stiu ce tratament! Problemele de rinichi, pe langa ceai (diuretic I si II), necesita consum mic de sare, rosii, bauturi acidulate, apa cu continut mare de Ca(lciu). Cafeaua (uneori si laptele) produce o diureza mare insa trebuie lichide multe sa spele nisipul de acolo. De ce nu faci si un examen coproparazitologic pe care sa-l repeti de 3-4 ori la interval de 3-5 zile. Ar mai fi ceva: ce mananci, cat timp dormi, mediul in care traiesti, cum este viata ta etc. Ochii umflati inseamna adesea retineri de apa si aici verificam si picioarele daca-s umflate si unele probleme care ar putea veni si de la parinti. Te rog, ai grija cu imbracamintea sa fie calda si rinichii foarte protejati. Colicile renale sunt tare dureroase si mare grija la pozitiile in care stai ore indelungate. Multa sanatate!