| anonim_4396 a întrebat:

Am cunoscut o tipa acum cateva luni. Frumusica, simpatica, mi-a luat ochii pe loc. A fost momentul ala cand il vezi pe acel "cineva mult visat". Am inceput sa chat-uim. Am vorbit in cateva zile cat cu altii intr-un an. Ne-am intalnit la scurt timp, am discutat, totul a decurs ok pana in momentul in care ne indreptam spre casa si am luat proasta decizie de a-i marturisi ce simt pentru ea. Socant, nu? Fiind extrem de pornit, am cerut feedback-uri dupa scena asta, fiind oarecum constient de tampenia pe care-am facut-o, dar nu ma puteam opri. Mi-a zis ca e indecisa, dandu-mi oarecum niste sanse. Am continuat sa vorbim, existand destul de rar perioade in care sa nu ne scriem. Despre orice. Peste un timp mi-a dat bomba: isi facuse deja un iubit, asta dupa ce ne-am cunoscut. Nu pot sa zic cat de tare a durut, dar am continuat sa vorbim. I tried to stay cool with it, cu toate ca nu asta ar fi fost atitudinea corespunzatoare, dar nu m-am pronuntat in niciun fel. A fost cam o saptamana in care nu ne-am scris deloc, in care am incercat sa ma "detasez", dar nu am putut. Nu e ca si cum mi-ar placea sa ma vad cel de pe locul 2, dar nu puteam actiona altfel. Am inceput sa ne scriem din nou. Ne-am mai intalnit dupa intamplarea asta, "as friends", dar sentimentele mele fata de ea nu s-au schimbat, ba dimpotriva. Erau unele dati cand simteam sa-i marturisesc ce simt, si o faceam prin texte. Ii trimiteam romane gigantice la ore tarzii, pe care imi era jena sa le mai citesc odata trimise. Nu ma asteptam sa imi sara in brate, voiam doar o portita deschisa. Si s-a intamplat ceva. Se certase cu prietenul ei (care nu e roman, apropo). Am iesit impreuna intr-o seara si, la final, dupa o discutie ce-a durat foarte putin( mai mult milogeala si sporovaielile mele despre cat tin la ea) a sfarsit in bratele mele. Am inceput sa tremur tot. Exact ca un virgin care pune mana pe o buca pentru prima data. Eram fericit. Pentru prima data dupa foarte mult timp. Cu toate ca am mai avut relatii, nu am fost niciodata cel care a facut primul pas. Si au fost atat de scurte, incat nu m-am putut atasa de persoana respectiva. Am mai fost indragostit, dar sentimentul a disparut rapid (cateva vise despre nunta, construit casa, cumparat catel si cam asta fu). Dar acum a fost diferit... Nu m-am mai simtit asa in viata mea. O stare ce nu as putea-o descrie. As fi vrut ca clipele alea sa dureze o eternitate. A stat doua ore in bratele mele si eu inca tremuram, dar nu tremuram de frig (era un pic, ca-i dadusem ei geaca mea). Am mers catre casa fara sa discutam prea mult despre ce tocmai s-a intamplat. Am inceput sa ii scriu despre asta un pic mai tarziu cum nu-mi venea sa cred ce s-a intamplat n stuff like this. Eram super entuziasmat. Si idiot in acelasi timp. Urma sa imi zica in urmatoarea zi ca ce s-a intamplat a fost o greseala (nu cu cuvintele astea, dar era clar ca dadea inapoi). Se impacase cu tipul de care ziceam adineauri ( fiind un fel de prieteni cu beneficii - cred ca pot spune asta - ei sunt "impreuna" si azi). Nu e frumoasa viata?
Inca tin la ea. Mai mult ca niciodata. Cred ca si invers e la fel. Dar nu cum as vrea eu sa fie. In doar cateva luni am ajuns sa ii fiu unul din cei mai buni prieteni, dar fiind ingropat adanc in friendzone. Vorbim, chiar si astazi. Discutiile noastre nu au limite. Ne impartasim cam orice. Pot zice ca placerea e reciproca, ea marturisindu-mi lucrul asta. Doar atat, din pacate. Am ajuns de multe ori in punctul in care sa ma uit la mine si sa incerc sa inteleg ce se intampla. Ma contrazic foarte des. De ce sunt asa? Sunt fraier? Sunt bou? Nu am putut face nimic. Nu-mi pot lua gandul de la ea. De cand am cunoscut-o nu cred ca a fost vreo dimineata in care sa nu ma trezesc gandindu-ma la ea. Am incercat (inca incerc) sa ma detasez, dar nu am putut. Conversatiile cu alte tipe parca nu mai au nicio relevanta. Chiar si cu practicatul unor diferite activitati sau iesitul cu prietenii nu ma ajuta. Antisocial nu-s, prieteni am o droaie, dar nu pot vorbi despre asta cu ei, ca e patetic. Din cauza asta am preferat de multe ori sa ii zic ei, fiindca era singura persoana care voiam sa stie. Mereu am fost sincer si foarte direct cu ea. De asta nu m-am ferit din a-i zice. I-am cazut la picioare, practic. Sunt slab in preajma ei.

As putea s-o mai recuceresc? Am vreo sansa de a-i mai trezi interesul fata de mine, acum ca ma cunoaste atat de bine? Sa mai sper? Sa mai astept? (asteptarea e ceva relativ, sunt constient. dar ne place sa ne facem iluzii desarte - asa cum zice eminem in Space bound: "You want them when they don't want you, soon as they do, feelings change")
Nu e TPU locul unde trebuie sa vii sa primesti raspunsuri la intrebarile astea, cu toate ca eu nu caut neaparat un raspuns, ci mai degraba un sfat.
Dau funda cui merita, rugandu-i pe cei paraleli sa se abtina din a face comentarii tampite.
Pace!

Răspuns Câştigător
| PersonajFictiv a răspuns:

Eu cred ca ai vorbit destul timp cu ea si cred ca in timpul asta in care ai vorbit cu ea trebuia sa simta ceva daca era sa fie.
Te-a luat in brate atunci de mila probabil si ca-i esti simpatic.
Apoi, ce am scris eu mai sus, era la misto, nu lua in serios.
Esti feminin, tu umblii ca un catel dupa ea cand ea umbla dupa ala,crezi ca de asta ai nevoie?
Scrii romanane ca o adolescenta pe stop, crezi ca o excita asta pe ea?
Nu stiu ce face ea cu arabu ala, daca e relatie serioasa sau nu ( sau ce natie o fii ala ) dar eu as pleca, nu as putea sa fiu in relatie nici daca ea ar vrea dupa ce am vorbit cu ea iar apoi ea a decis ca sta cu altul, e gata, la mine nu e cale de intoarcere, mi s-ar parea ca ma umilesc daca mai continui sa vorbesc cu ea sau cel putin daca o mai vreau.
Ai zis mai sus ca e o relatie deschisa, de ce naiba vrei o femeie care e in o relatie deschisa?
Ala e strain, poate are dineros de sta cu el ( adica DAH! se practica ) si poate ca vrea sa incerce black on white, intelegi?
Faci ce vrei, eu renuntam de mult.

11 răspunsuri:
| PersonajFictiv a răspuns:

Copile…vad ca esti beteag,
Ai mancarimi sub piele.
Dar fata asta de tartan
Se freaca pe lovele.

Luceafarul privi socat
La turnul singuratic
Si o zari cracita-n pat
Cu-n plutonier asmatic,

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru PersonajFictiv):

Păcat că nu am şi opțiunea de,, poetic" sau măcar,, epic" c-aşa meritai votat! laughing

| PersonajFictiv a răspuns (pentru anonim_4396):

Versurile nu sunt ale mele, doar raspunsul de mai sus laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru PersonajFictiv):

Mă gândeam eu, dar las' că nu-mi pare rău pentru votul! Apropo, în al 2-lea comm ai cam redat perfect exact ce aveam în minte să îi scriu şi eu.Mi-ai furat această plăcere.Te țin eu minte laughing.

| sammy35 a răspuns (pentru PersonajFictiv):

Merci, bro! Apreciez raspunsul si sunt intru totul de acord cu ce ai zis. Sunt si eu constient ca m-am injosit in ultimul hal. Faptul ca m-a surprindere chestia asta si nestiind cum s-o tin sub control m-a facut sa nu mai judec limpede. Da' sper sa ies din groapa asta pe care mi-am sapat-o singur, ca deh, suntem oameni. Sper sa mai primesc si alte pareri.
P.S: Fain quote-ul, btw laughing In versurile alea ai cuprins tot ce trebuia zis

| whatevernvm a răspuns:

Friendzone lvl 1000000

| RAY a răspuns (pentru sammy35):

Daca fata este frumoasa ea va vrea un barbat frumos langa ea, asta e primul criteriu aspectul fizic, baza in majoritatea relatilor nu in toate dar in procente de 80% cam asa e,apoi conteaza statul social masina,casa,banii etc,conteaza si personalitatea a fi barbat hotarat,indiferent, curajos,a fi barbat
fata te vede ca pe un frate,nu inteleg de ce te milogesti de ea, ai stat dupa fundul ei pentru nimic,fetele vad asa barbati
buni de iubiti
buni de prieteni si atat,nimic mai mult
tu puteai sa isi dai seama unde te afli
de asta eu afirim ca relatii intre fete si baieti nu pot fi daca el e atras de ea sau invers,iubirea nu apare in timp,apare iubirea platonica,frateasca dar nu cea fizica,sentimentala,sfatul meu este sa o uiti evita prieteni de genul, fi direct cu fetele nu te considera o fata cand vb cu o fata si un barbat,puteai sa o saruti sa-i spui sa faca sex cu tine,fetele adora baieti inteligenti,indirecti, smecheri, uitate la oglinda meriti tu o fata frumoasa? nu meriti nu cauta asa ceva simplu, problema la barbati e ca chiar cred ca fetele vad doar sufletul din ei, e nu, si ele vor un barbat frumos

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Am avut rabdare sa iti citesc toata intrebarea.
Sincer sa fiu cred ca ea te considera mai mult un amic la ora actuala,nu cred ca e fata serioasa daca a facut asa,sigur ala e un tigan din moment ce ai zis ca nu e român si ungur n-as prea crede ca e,o fi vazut la el ceva ce la tine nu a putut vedea,nu cred ca mai are rost sa speri ca o sa fi cu ea,ea te vede acum ca pe un amic dar trebuia sa isi dea seama de sentimentele tale, in nici un caz nu e o fata cuminte si in nici un caz nu cred ca se va mai desparti de ala curand, fii barbat si incearca sa treci peste, ai zis ca ai mai avut relatii, in vreo 2-3 saptamani o sa ti-o scoti din minte,asa spui acum ca vai e iubirea vietii mele ca e cea mai buna dar peste ceva o sa o uiti,gaseste alta,sunt altele mult mai bune si poate mult mai frumoase ca ea,gandeste-te bine la asta,ea nu e singura fata din lume,uita-i numarul, scoate-o din lista de prieteni si cauta-ti alta fata.
Nu trebuie sa plangi dupa ea, daca ea e mai fericita cu tiganu' ei, accepta, nu cred ca e ceva de capu' ei daca umbla cu unul.
PACE SI IUBIRE!
Toate cele bune!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Sunt fraier?"Evident.Te tii dupa ea ca un catelus, asteptand sa-ti arunce un os.Crezi ca asta o s-o atarga? Sau crezi ca discursurile lungi, romantice, penibile o vor impresiona? De ce sa insisti si sa te injosesti atat daca ea refuza sa aiba o.relatie cu tine?

Răspuns utilizator avertizat
| AlinaInk a răspuns:

Eu cred ca te-ai fixat cu ea pentru ca se pare ca nu o poti avea... si asta te atrage... daca ai fi cu ea ti-ai da seama ca nu este atat de speciala. Ar fi bine sa te uiti in jur. sunt multe fete care ti-ar merita atentia.