| alicealice2012 a întrebat:

Hello, TPU! Sunt noua aici si m-am hotarat sa ve cer ajutorul. Am avut o relatie de aproape un an cu M. A fost dragoste la prima vedere si numai dupa o saptamana m-am mutat la el, totul fiind mai mult decat ok, eram super indragostiti. Dupa 6 luni ne-am mutat cu chirie, insa lucrurile au inceput sa scartaie...au inceput discutiile de genul cine duce gunoiul sau spala vasele (avand in vedere ca el are un program foarte incarcat la job, administrarea gospodariei revenea in grija mea, insa uneori ma simteam coplesita), iar apoi au aparut si greutatile financiare, pentru ca eu mi-am schimbat job-ul si vreo 2 luni nu mi-am mai putut plati partea de chirie+intretinere. Certurile au dus la indepartarea noastra atat fizica, cat si emotionala, iar mom culminant a fost ziua in care m-a sunat, la sf lui septembrie, sa-mi spuna ca a reziliat contractul de inchiriere, ca ne vom muta fiecare la casa lui si ca relatia va continua cand vom avea timp. M-am simtit super aiurea, adica dupa noua luni de locuit impreuna, el a venit sa-mi spuna ca ne vedem ocazional? Asa ca am pus punct relatiei, urmand ca eu sa mai raman in acea casa doar ca sa fac menajul. Insa situatia devenea complicata, pentru ca la inceputul lunii trecute l-am cunoscut pe A, coleg de serviciu cu sotul unei bune prietene de-a mea. M-am simtit atrasa de el, atat fizic, cat mai ales de felul lui de a fi, de a gandi si de a vb si ne-am imprietenit foarte repede, vorbeam prin o multime de mesaje despre absolut orice, eram deschisi unul cu altul. La o saptamana dupa ce m-am despartit de M, m-am cuplat cu A, iar relatia noastra s-a desfasurat foarte repede si foarte intens, insa nu a durat decat o saptamana, pentru ca M a aflat, s-a simtit tradat si inselat (pentru ca dormeam in aceeasi casa) si nu cred ca are rost sa mentionez circul care a urmat. A. s-a suparat, a pus pct scurtei relatii, insa am continuat sa vorbim. La cateva zile dupa ce m-am mutat inapoi la ai mei, m-am cuplat din nou cu A, dar in scurt timp ne-am dat seama ca nu ne potrivim si ca mai bine e sa ramanem doar prieteni, iar eu am luat hotararea sa ma impac cu M si sa repar ceea ce e stricat. Numai ca prietenia cu A scartie, el vrea sa intrerupem orice legatura pentru o vreme, cica e spre binele meu, pentru ca eu inca sufar pentru tot ce s-a intamplat..insa oricat de nebunesc ar suna, nu pot renunta la prietenia cu el, e altfel fata de toti prietenii mei, e f matur, am ce invata de la el, ma aduce pe linia de plutire de fiecare data cand mai gresesc, nu ma judeca, nu ma condamna, e sincer si deschis iar eu ii port o mare afectiune. El tot sustine ca eu, in subconstientul meu, sunt indragostita de el, dar nu e asa...pur si simplu e un prieten de care am nevoie, chiar daca m-a dezamagit si ma face sa sufar prin deciziile pe care le ia.
De aceea apelez la voi, sa-mi dati un sfat si sa ma ajutati sa gasesc raspunsul la intrebarea: Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu te mai arunca in relatii cu capul inainte. Dupa o relatie esuata ia-ti macar un an de pauza in care sa nu te intereseze barbatii, sa te regasesti pe tine si sa-ti stabilesti valorile si prioritatile tale. cand intalnesti un barbat care iti place, intalniti-va 2-3 luni inainte sa considerati ca aveti o relatie, apoi incercat sa pastrati relatia macar 6-8 luni locuind separat si abia apoi, daca inca mai sunteti impreuna, mutati-va impreuna si treceti la un nivel serios al relatiei. Fiindca asa ajungi sa ii cunosti si defectele partenerului tau si sa te hotarasti daca le poti accepta. Tu te indragostesti ca un foc de paie, vazand numai calitatile partenerului si cand apar si defectele (care sunt inerente, fiindca nimeni nu e perfect) te vindecide indragosteala si nu mai ramane nimic.

8 răspunsuri:
| pisoias a răspuns:

Cred ca nici tu nu stii ce vrei.Un barbat oricare si oricum ar fi nu-si doreste sa fie amicul unei femei ci cu totul altceva.

| onasis1961 a răspuns:

Dar M ăsta e asa tăntălău? Adică la o săptămână de când v-aţi certat. tu erai în altă relaţie(ceace înseamnă ca l-ai iubit în draci)Iar cum te lasă A schimbi macazul şi fraierul se împacă cu tine! Ia-l de bărbat că alt fraier mai mare nu mai găseşti!

| mona a răspuns:

Lasa-i deoparte pe amandoi si hotareste-te ce vrei de la viata, pune-ti ordine in ganduri si i a o decizie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt foarte multe de spus, dar cel mai indicat ar fi sa iei o pauza si sa-ti dai seama unde ai gresit, 80% din ceea ce ai relatat denota ca numai din greselile tale ai ajuns unde ai ajuns, poti sa ma injuri ca nu ma supar laughing. Esti destul de matura si cred ca ar fi cazul sa nu-ti mai poarte altcineva de grija, cu M daca te impaci iar o sa apara disensiuni asa ca e mai bine sa-ti cauti un baiat de varsta ta, dar numai can o sa aflii raspunsul la ceea ce iti doresti de la viata, dimineata cand te scoli, ia-ti langa pat un caitet si un pix, scrie Ce-mi dporesc eu de la viata pe caiet si pe parcursul zilei, cand iti vine cate-o idee, scrie in caiet raspunsurile respecive si seara analizeaza-le, vezi daca intr-adevar iti doresti de la viata lucrurile alea sau nu. Ma opresc din scris deoarece o sa fiu injurat la maxim laughing

| alicealice2012 explică (pentru anonim_4396):

Nu am postat intrebarea pe acest site ca sa injur persoanele care imi raspund. o sa+ti urmey sfatul, multumesc frumos pentru raspuns!

| Octavian26 a răspuns:

Off! Pot sa incep asa, nu stiu cati ani ai cati ani are A cati ani are M desi nu e relevant poate imi facem alta impresie! Generalizez si concluzionez ca esti o fire nehotarata, indragostita de toata lumea usor superficiala (daca am jignit imi cer scuze) intr-un final te sfatuesc sa-ti alegi iepurele si sa nu mai alergi dupa prea multi ca ai sa ramai sungura! Fa o pauza in viata ta pune-ti gandurile in ordine si actioneaza in cunostinta de cauza! Respect.

| alicealice2012 explică (pentru Octavian26):

Am 20. A are 24, iar M are 25... da, ajunsesem si eu la concluzia ca nu stiu ce vreau si ca mai bine as incepe sa-mi organizez viata personala, pana nu e prea tarziu...multumesc frumos pentru raspuns.

| Octavian26 a răspuns (pentru alicealice2012):

Cu mare placere!