| Balonaseplutitoare a întrebat:

Salut, am o întrebare legată de facultatea de filosofie și științe politice pe ramura resurse umane deoarece eu as vrea sa devin după terminarea acesteia HR Recruiter, întrebarea mea este, dacă termin aceasta facultate, voi găsi un loc de munca?
Este căutat domeniul? Am căutat câteva informații pe internet, dar nu am găsit prea multe lucruri, de aceea va cer vouă ajutorul
Mulțumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| AndySe19 a răspuns:

Buna ziua!

Facultatea de Filosofie si Stiinte Politice poate oferi o baza solida pentru a deveni HR Recruiter. De asemenea, exista posibilitatea de a obtine calificari si certificate specializate in domeniu, cum ar fi certificatele de la Chartered Institute of Personnel and Development (CIPD) sau de la Society for Human Resource Management (SHRM) din SUA.

In ceea ce priveste piata muncii pentru HR Recruiter, trebuie mentionat ca acest domeniu este destul de competitiv si ca sunt necesare anumite abilitati si cunostinte cheie pentru a putea fi angajat. Daca sunteti dispus sa investiti timp si efort in a invata si dezvolta aceste abilitati, atunci sansele de a gasi un loc de munca ca HR Recruiter sunt mai mari.

In general, cererea pentru profesionisti HR variaza in functie de zona geografica si de cererea din piata, insa in general putem spune ca exista o cerere crescuta pentru specialisti in resurse umane. Cu toate acestea, trebuie sa fiti pregatiti sa concurati cu alti candidati care au calificari si experienta relevante pentru pozitia respectiva.

Este important sa va faceti cunoscute abilitatile si experienta printr-un CV si o scrisoare de intentie bine scrise si sa va implicati in programe de voluntariat si stagii de practica relevante pentru domeniul resurselor umane. Acest lucru va poate ajuta sa va dezvoltati abilitatile si sa construiti relatii cu profesionistii din domeniu, ceea ce poate duce la oportunitati de angajare viitoare.

Sper ca aceste informatii sa va fie utile si va doresc mult succes in cariera dumneavoastra!

1 răspuns:
| Num?numescBrBr a răspuns:

De obicei lumea critica faculttile de genul. Că în cel mai bun caz ajungi call centre, etc... Cred că depinde de tine și cum vei valorifica acea diplomă. Nu știu ce să zic. Eu sunt a11a și încă am probleme cu alegerea facultăți. Dacă simți că asta trebuie sa o faci fa-o, este alegerea ta și doar tu vei suporta consecințele sau vei gusta roadele. Fi spontan și alege. Acum poți face greșeli pentru că ești tânăr. Oricum viața nu e niciodată cum ți-o plănuiești. Sau în cele mai multe cazuri așa este. Viața este o iluzie și nu deții pe deplin controlul asupra ei. E normal să fie așa.