| Basileu a întrebat:

Salut!
Am o nelamurire.
Am fost la un chef unde mi-am luat o palma de la o fata pe nedrept zic eu, adica cand m-am asezat la masa, cumva am atins cu piciorul si i-am rasturnat berea(nu am dat pe ea). Dupa ce mi-am luat palma m-am ridicat de la masa si m-am indreptat catre ea sa-i cer socoteala.Nu o cunosc pe fata atat de bine si nici ea incat sa-si permita lucruri de genul cu mine + ca nu mi se pare normal din partea oricui.
Cand dau sa ma apropii de ea vine prietenul ei, care este de altfel si un prieten bun al meu, ne stim dinainte sa apara ea in peisaj cu ani de zile. Vine la cateva secunde, se baga in fata ei si ma impinge indepartundu-ma de ea ca si cum as fi mers sa o bat. Daca chiar eram atat de nesimtit si cioban o loveam pana venea el, dar nu-mi sta in fire, efectiv am vrut sa cer socoteala.
El a inceput sa ma impinga si sa-mi spuna ca-i fata si care-i treaba mea, ca vrea sa-mi dea el una....si i-am zis ca arunca 8 ani de prietenie pentru 8 luni de relatie (culmea exact atat au).
O incercat sa-mi explice ca daca vreau sa vad palma imi da el si ca de ce ma ambalez ca o fata.Eu nu suport sa ma loveasca cineva cum cred ca nimanui nu-i place, iar daca o face astept sa vad motivul, justificarea.
Repet, poate m-am ridicat eu mai violent, dar ma stie si el si ma cunosc si eu ca nu fac
lucruri de genul, repet cu toate ca puteam sa o lovesc, insa nu-mi sta in fire.
Toti avem drepturi egale, parca pentru asta ne luptam, dar cand o fata loveste un baiat, "las-o ca-i fata", adica nici macar sa o tragi la raspundere nu ai voie.Nu am venit pe scandal, doar am vrut sa aflu motivul, ca nu mergi random si dai palme pe strada la oameni asteptandu-te sa nu se intample nimic.Actiunile atrag consecinte, pe care ti le asumi.
Mersi!
Astept pareri...

Răspuns Câştigător
| Drimmero a răspuns:

Da, niste gesturi taranesti atat din partea ei cat si din partea carnatului ei de prieten. Si eu as fi facut la fel daca luam o palma asa aiurea, ma ridicam la ea nu pentru cat de tare a dat ci pentru gest, adica nu mi-a dat mama si imi dadea una pe care n-o cunosc fara sa-i fac nimic, nu o loveam dar ii tineam morala putin, am patit sa ma loveasca una in public si ma enervasem, i-am zis ca o data daca se mai repeta nu mai avem ce discuta si isi cerea scuze, am fost domn la faza aia, ma rog.
Iar interventia aluia nu-si avea rostul, a vrut sa se dea cocos cand nu a trebuit, daca era baiat finut o punea sa-si ceara scuze pentru gest, dar te-a luat ca iti da si el o palma,, in locul tau i-as fi zis "imi dai o palma? Ia da-mi ma o palma, ai mai dat in viata ta in afara de covoare?". Schimba anturajul ca e toxic si vei ceda, apreciez ca ai ramas calm desi situatia putea degenera.

P.S Cati ipocriti s-au strans aici din ce am citit comentariile, daca era invers situatia sa vezi ce iti sareau in cap, dar asa e ok, mai ales ca te-au pus la colt ca ai fi vrut sa ceri socoteala tarancii.

51 răspunsuri:
| wwwwwwwwwwi a răspuns (pentru Hyacinth):

Unii băieți din ziua de azi sunt niște ghiocei opăriți și orgolioși din cale afară. Ar fi în stare chiar și să dea o înapoi o palmă unei femei. Mi-e rușine de rușinea lor.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Hyacinth):

Sunt curioasă. Dacă vine una la tine şi îţi dă una aşa aiurea doar pentru că ai făcut o mică gafă inofensivă, tu te faci că plouă şi mergi mai departe liniştit?

| Drimmero a răspuns (pentru Hyacinth):

Eu o sa mai pun carnita pe mine, dar tu ia si baga niste barbatie pe tine ca ne-am lamurit, ghiocelule.

| wwwwwwwwwwi a răspuns:

Ai dedus tu că nu sunt sănatos și că trollez, doar pentru că am o opinie diferită de a ta? Învață să accepți și opiniile celorlați oameni, copile. Ai scris cu atâta ură răspunsurile la această intrebare, încât sper ca tu ești cel care trollează. Eu nu trollez si te asigur că sunt mai sănatos decât tine. Nu mi-aș permite vreodată grosolănii și mizerii cu o femeie, dar mite să bâzâi pe TPU că am primit o palmă amărâtă. Eu respect femeile și la rândul meu și eu sunt respectat de ele, fiindcă mă port respectuos, nu ca un băiețel ofticat și orgolios.

| wwwwwwwwwwi a răspuns:

Eu o să mă opresc acum cu răspunsurile deoarece nu am cu cine discuta aici. Mi-am spus opinia, mi-o mențin și nu mi-o pot schimba niște băieței imaturi și încrezuți. Constat de asemenea, că unii dintre voi profitați din plin de protecția anonimatului, ca să jigniți niște oameni care au mai mulți ani de școală decât aveți voi ani de viață.
O zi bună tuturor!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Hyacinth):

Nu,drăguţule,dacă ai şi tu o simplă reacţie ca tot omul(şi aici nu mă refer să te apuci s-o faci în toate felurile, s-o pocneşti înapoi sau mai ştiu eu ce), nu înseamnă că-i arăţi ce importantă a fost palma aia pentru tine.Cum să primeşti o palmă şi să pleci de acolo liniştit de parcă nu s-a întâmplat nimic? Trebuie să te impui cu ceva.Dar e important şi cum o faci. Dacă pleci aşa pur şi simplu, te mai şi ia de pămpălău.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Hyacinth):

Asta da.Cel care a pus întrebarea nu se învârte în cele mai bune cercuri.De asta a şi păţit ce-a păţit.
Nu, nu eşti profesorul ei, dar nu eşti nici fraierul ei.Şi pisi, mai lasă-mă tu pe mine cu dramele tale.Nu întreţii nicio dramă dacă îi arunci două vorbe,aşa hotărât,scurt şi la obiect, încât să-i iei maul pe loc, că doar nu stai acolo cu ea în mijlocul străzii să vă certaţi ca două ţaţe şi eventual să vă mai şi luaţi la păruială, dar deh, e mai uşor să te retragi ca panseluţa decât să deschizi gura şi să mai şi ştii ce şi cum să scoţi pe ea. love struck

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Hyacinth):

Poate omul are doar bun simţ, o fi şi mai puştan, probabil a păţit şi el acum pentru prima oară aşa ceva şi a rămas cu nişte nelămuriri.Nu e neapărat totul numai drame şi plânsete.

"Inca o chestie voi porniti cu gandirea gresita dar adorabil de inocenta..."
Măcar încercai.Multe au tupeu doar pe moment, iar apoi când aud un glas mai hotărât, care să le domine, se fac mici imediat.
Nu mai primea a doua palmă pentru că deja ar fi fost pe fază, poate doar dacă e chiar pămpălau rău.

| Mosotti a răspuns:

Ai tu dreptate cu fata, ala nu ti-e prieten deloc, da-l dracu, prost ai fi sa mai vorbesti cu el de acum in colo.
O sa-ti zic ceva pe privat.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru Hyacinth):

Exagerezi, poate nu e anturajul de vină, poate tipa e o intrusă, au adus o țărancă printre ei că o iubește un prost tare și aia e, se mai întâmplă și faze aiurea. Nu înțeleg de ce te încăpățânezi să treci peste faptul că a fost o greșeală, nu a făcut-o cu rea intenție ca să o merite și e normal să reacționezi când ești luat prin surprindere. Nici tu nu ai fi fost lipsit de reactie, stai liniștit, doar că pe Internet sunteți toți munți de oameni, culmea, unul și unul, numai bărbați de bărbați laughing))))).

Nu trebuie să te faci preș în fața nimănui, mai ales când ți se face o nedreptate. Și lasă dumele astea cu 50 de kg, că nu toate femeile au palmă ușoară. Dacă îți dă bunică-mea una te lipește de primul copac, mai repede pleci cu el acasă decât să ți-l scoți din fund.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru supadeceapa):

Like. love struck

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Tenc iu love struck

| Lukasssz a răspuns:

Trebuia sa ii dai bataie.

| Basileu explică (pentru wwwwwwwwwwi):

Vin catre masa si vars berea in timp ce ma asez (am lovit masa fara sa vreau cu genunchele).
-"Ioi, nu am vrut, stai ca-ti aduc alta bere"
Apoi palma.

That's it.

| Basileu explică (pentru anonim_4396):

"Asta da.Cel care a pus întrebarea nu se învârte în cele mai bune cercuri.De asta a şi păţit ce-a păţit."

Eu am fost in cercul meu, cineva a adus din extern pe cine nu trebuia laughing mereu is unii fierti dupa fete si uita de respect.

Oricum treaba e consumata iar decizia dupa atatea luni este ca nu are sens sa tinem legatura.Nu si-a cerut scuze si nici nu m-a mai cautat, daca pentru el nu au contat anii de prietenie atunci asa sa fie.Am facut o retrospectiva la cele intamplate de atunci si chiar am incercar sa ma aleg ca prim vinovat fiindca asa m-au crescut ai mei si dupa atatea luni chiar nu am simtit nevoia sa-mi cer scuze, nu ma macina nimic, ma simt foarte bine.Deobicei cand gresesc ma roade pe creier, ei bine acum nu.
Am 24 de ani si nimeni nu si-a permis sa ma loveasca pentru ca mereu am aplanat conflicte si nici nu le-am iscat.
Va las cu o vorba de a mamei mele pe care mi-o zicea la 8 ani

"Daca te lovesc este sa-ti atrag atentia ca ai gresit, dar niciodata nu as putea sa-mi lovesc copilul peste fata, il vad ca un semn de ne-respect."