| mycutza a întrebat:

Salut.Am si eu o nelamurire, am inceput in luna decembrie sa iau anticonceptionale, dupa cele 21 de zile in care le-am luat corect in cea de-a treia zi de pauza am avut ciclu dar a fost putin diferit de cum aveam pana acum adica am avut mai putin si a fost putin mai inchis la culoare. Dupa cele 7 zile de pauza am inceput a doua tableta; acum am terminat-o si sunt in a treia zi de pauza si inca nu mi-a venit, trebuie sa-mi vina pe aceeasi data cum mi-a venit prima luna sau se poate sa-mi vina in orice zi din cele 7? Sunt foarte nelinistita pentru ca nu am mai folosit pana acum si chiar nu stiu ce sa fac.

2 răspunsuri:
| multimoak a răspuns:

Nu ai nici un motiv de ingrijorare atata timp cat le-ai luat corespunzator ( in fiecare zi la aceeasi ora). Aceste contraceptive contin hormoni si daca abia ai inceput sa le iei exista sansa sa ai dereglari de menstruatie, va fi mai abundenta sau mai scazuta.
Ca sa nu te sperii pe viitor, si eu iau conceptionale si am avut menstruatia pe 1 martie anul asta, s-a terminat pe 7martie... totul a fost ok, dar dupa 11 zile mi-a venit iar si m-a tinut pana ieri(22 martie). Credeam ca am ceva, dar ama flat ca e din cauza anticonceptionalelor.Menstruatia ti se va regla pe parcurs...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui sa mergi la un doctor el poate sa-ti explice mai bine decat oricine...