| 1234789 a întrebat:

am si eu o intrebare.am luat anticonceptionale yasmine timp de un an si am facut o pauza de 5luni si acu iau din nou.Este prima luna cand iau si am uitat sa iau o pastila da am luat-o cand mi-am adus aminte.Am luat-o in mai putin de 12 ore.Acu sunt in pauza de 7 zile, sunt deja in a treia zi de cand trebuia sa-mi vina ciclu si nu mi-a venit.Este posibil sa fiu insarcinata? Astept raspuns multumes.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Se poate sa fii insarcinata, fiindca nu exista metoda contraceptiva 100% eficienta, asa incat si daca iei anticonceptionalele corect exista un risc mic de sarcina. Cred totusi ca riscul e foarte mic si ca alta e cauza asa zisei intarzieri. Mai asteapta vreo 2 zile si apoi fa-ti un test de sarcina si inainte sa fie vremea sa incepi un nou blister, du-te la ginecolog.

2 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Daca nu te-ai protejat exista posibilitatea sa fii insarcinata. Fa un test de sarcina. Iar daca nu esti insarcinata poate ar fi bine sa mergi la medic, sa nu fie altceva (vreo infectie, sau sa nu ti se mai potriveasca anticonceptionalele).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa-ti un test de sarcina.