| CarlosBogdan17 a întrebat:

Salut! As dori pe viitor sa-mi deschid o frizerie,nu mare,ceva mai modest. Sunt din Baile Olanesti o statiune care nu detine multi locuitori,dar care se bazeaza mai mult pe turisti.
Concurenta nu prea exista, existand doar 2 frizerii dintre care una nu are clienti si cealalta tunde doar baieti... eu as dori sa`mi deschid o frizerie moderna, care sa aiba de toate,de la tuns la manichiura,coafor(cu ajutor desigur).
M-am gandit la un lucru interesat sa fie si un fel de mini`cafenea pentru clientii care asteapta. Ce parere aveti si cam cat ar costa sa`mi deschid o frizerie mai micuta, in care sa fiu eu frizer si asa mai departe, dar pe viitor sotia mea sa fie manichiurista! Rog seriozitate si cat mai multe pareri! llllllll

1 răspuns:
| cristimihailov a răspuns:

Cred ca mai repede ar trebui sa te intrebi care este nivelul minim de venit din care ai putea sa traiesti.

La acest venit ar trebui sa adaugi 24% TVA. Si sa vezi cati clienti minim ai putea sa ai si la ce pret.

Nu uita ca ai costuri de acoperit precum: curentul, apa, canalizarea, abonament tv, incalzire).

Apoi in functie de cati clienti spui ca ai, ar trebui sa vezi cam cat ar costa pe client (generic vorbind) lotiunile, pudra de talk, etc).

Practic ce cauti tu este un plan de afaceri. Poate ar trebui sa te uiti pe net dupa asa ceva, inainte sa te apuci.

Pare totusi usor riscant. Dar e ok sa incepi sa calculezi.