| User0987654321 a întrebat:

Salut, as vrea sa aflu numele la un incident care s-a intamplat in anul 2000 daca nu ma insel. Era vorba despre cativa (2 sau 4 tin minte) migranti care voiau sa treaca oceanul intr-un vapor Tailandez (nu stiu sigur) de marfa si au fost prinsi de echipajul vaporului si au fost aruncati in ocean in butoaie si unul dintre bucatarii vaporului a tinut ascuns unul din migranti ca sa nu il arunce in ocean si pe el. Astea sunt toate informatiile pe care le mai stiu

2 răspunsuri:
| gabby78 a răspuns:

Incidentul la care te referi este cunoscut sub numele de "Scandalul butoaielor". A avut loc în 2000, pe 27 august, când un vapor thailandez, MV Sun Sea, a fost interceptat de autoritățile australiene în apropierea insulelor Cocos Keeling. La bordul vaporului se aflau 438 de migranți din Sri Lanka, care încercau să ajungă în Australia.

| gabby78 a răspuns:

Echipajul vaporului a fost acuzat de complicitate la traficul de persoane și de crimă. Aceștia au fost acuzați că au prins migranții în butoaie și i-au aruncat în ocean. Unul dintre migranți, un bărbat pe nume Mohamed Omer, a fost salvat de bucătarul vaporului, *Somchai Kamlang.