| FaraNumePls a întrebat:

Salut, cam cate ore ar trebui sa invat pe zi pentru un examen?

Răspuns Câştigător
| Luizaaa a răspuns:

Poti sa stai cate ore ai nevoie pana simti ca stapanesti ceea ce ai de invatat, dar cu pauze de 10 minute. Atunci cand inveti sa nu fii distras de telefon sau orice alt ceva ca degeaba stai si tocesti daca nu esti atent la subiect. Si bea multa apa cand inveti pentru a te hidrata. Si ca sa inveti mai repede descopera stilul tau de a putea invata. Daca ai memorie auditiva inregistreaza-te citind ceea ce trebuie sa inveti si apoi asculta, daca ai memorie vizuala (ca mine) sa faci scheme la lectie sau sa inveti pe poze. Si incearca sa inveti logic, nu mecanic ca degeaba, pana la examen uiti. Succes!

Răspuns Apreciat de Editori
| Mayhem666 a răspuns:

Depinde cate zile ai pana la examen. Eu spre exemplu, daca ma pregatesc sa invat cu 4-5 zile inainte de examen, invat cam 2 ore fara pauza, si apoi ma relaxez toata ziua, ca sa imi limpezesc creierul, iar urmatoarea zi de dimineata o iau de la capat. E bine sa inveti dimineata ca ai mintea mai limpede, ca daca incepi pe la pranz, sau mai tarziu, iti garantez ca nu o sa iti stea mintea la invatat, ci la alte lucruri.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Inveti pana cand crezi ca ai retinut ce trebuie si consideri ca esti pregatit(ă). Unii stau cate 5-6 ore pe zi si nu invata nimic. Altora le trebuie 1-2 ore si au retinut tot.

Răspuns utilizator avertizat
| ălkjmhgf a răspuns:

De câte ore ai nevoie, iar asta o ştii şi tu, trebuie doar să ții cont de timpul pe care îl ai la dispoziție ca să înveți până la acel examen şi de rapiditatea de care dispui ca să reții informațiile.

| nopainkiller a răspuns:

Salut!
In totalitate nu depinde de cate ore petreci sa inveti pentru in examen, vorbesc de 2-3 ore! In acel interval de timp poate nu vei invata atat de mult cat vei invata in 30-45 de minute! Daca ai de gand sa inveti nu va fi nevoie de o gramada de ore pentruaceat lucru! Din moment ce te afli in timp de invatare, vei da atentie numi acestui lucru farasa ai alte distrageri ale atentiei! Nu exista timp sau interval de timp pentru a invata!
Te sfatuiesc ca de fiecare data cand esti la scoala intr-o ora de Romana, Matematica sau ba chiar oricare dintre celelalte materii sa dai atentie si ascultare, vei urmari fiecare etapa a unui exercitiu/comentariu/rezumat/problema, fara sa te gandesti la pauza si dorinta de a se termina odata ora! Dupa terminarea orelor iti vei face timp 20-30 de minute acasa pentru recapitularea lectiilor, si de aia atunci vei intelege un exercitiu pe care, daca nu faci acest lucru, ai fi spus ca este imposibil!