| sillvana a întrebat:

Buna,luni am examen la romana..cam ce ar trebui sa invat? stie cineva cam ce se da?

Răspuns Câştigător
| Numero1 a răspuns:

Pai profesorul tau de romana nu a facut cu voi modele de evaluare nationala?
Evaluarea nationala e formata din doua subiecte fiecare cu doua A si B, fiecare punct A cu cate 5-6 exercitii gramatica/intelegerea textului, fiecare punct B cu cate o compunere. Exercitiile sunt de genu :gaseste sinonime contextuale pentru..., explica in maxim 4-5 randuri(40-50 cuvinte) rolul/semnificatia versurilor ''...'',extrage din text un cuvant compus,unu prin conversiune,unu prin derivare sau formuleaza cate un enunt fiecare dintre cerintele de mai jos:
-...
Sau propozitia subordonata din fraza ''...'' este :a)predicativa,b)subiectiva, C) completiva directa.
Compunerile vor fi de genul argumenteaza ca apartine genului epic/liric, alcatuieste o compunere in care sa demonstrezi ca textul este o fabula/un pastel/o nuvela/o schita sau genul de compuneri, imagineaza-ti ca esti in spatiu si calatoresti spre luna, imagineaza-ti ca esti redactor la...
Bafta si sper ca te-am ajutat!

2 răspunsuri:
| laAAal a răspuns:

Bunaa..pai la primul subiect niste cerinte pe baza textului si o compunere s.ar putea din textele studiate in 5-8 la sub 2 tot niste cerinte pe baza textului extrem de simplu si o compunere gen. spuneti opinia despre prietenie sau relatiile tale cu familie..chestii din viata de zi cu zi

| Takuraa a răspuns:

Subordonate..analiza pe text..compuneri..cam din astea