| Fiona35 a întrebat:

Salut care e diferenta dintre Rock si Rock'n Roll?

Răspuns Câştigător
| Castorul a răspuns:

Nu sunt 100% sigur, dar am impresia ca Rock'n Roll vine de la originile genului, atunci cand pe muzica "rock" se putea si dansa. Genul acela de melodii care aveau si o oarecare coregrafie la fel cum s-a zis mai sus, Elvis ar fi un exemplu.
Muzica Rock e mai mult muzica pe care o asculti, o recunosti ca fiind rock, iti da energie dar e greu sa o asociezi cu un dans, mai degraba o asociezi cu o emotie/stare.
Dar de-a lungul timpului s-au amestecat si aceste doua denumiri au devenit aproape sinonime big grin

3 răspunsuri:
| FineBroAndy a răspuns:

Nu cumva e acelaşi lucru? Lumii îi e mai uşor să zică Rock decât Rock'n'Roll.

| Diabolik94 a răspuns:

Gandeste-te la diferenta intre Stefan Banica Junior si Iris(in cazul Romaniei) sau Elvis Presley si Kiss.

| andreiboss25 a răspuns:

Rock and Roll este un subgen de muzica care a fost popular in statele unite intre 1955-1965.Iar Rock-ul cuprindre mai multe genuri,Rock and Roll,Rock psihedelic,Hard Rock,Glam Rock,Heavy Metal, Punk Rock, Grunge(e mai mult o contracultura), Nu Metal, etc.