| Dobitoc a întrebat:

Care este mai rezistent otelul sau inoxul? Ambele sunt casante?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Am impresia ca tu crezi ca otelul si inoxul sunt doua materiale foarte diferite. In realitate otelul este un aliaj al fierului cu carbonul iar inoxul este tot un otel, rezistent la coroziune, respectiv otel inalt aliat cu crom sau/si nichel.
Otelul inox este mai rezistent la coroziune iar cat de casante sunt este in functie de continutul de carbon, cu cat acesta este mai mare, cu atat otelul sau inoxul sunt mai casante.

| Cherry94 a răspuns:

Otelul e mai rezistent, aredensitate mai mare.