| BiaJ a întrebat:

Care este semnificatia numelui "Mario" nu gasesc niciundesad

3 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Mario este o derivatie de la prenumele Maria si este posibil ca acel baiat sa se fi nascut in jurul datei de 8 septembrie la ortotocsi si de 12 sept. la romano-catolici.
Este posibil ca parintii sa-i fi dat acest prenume, in amintirea unei rude dragi.
Este un prenume frumos si este foarte intalnit la italieni, dar de asemenea este folosit si pe la noi, precum si pe la alte popoare cu origine latina.

| rodik a răspuns:

Barbatesc, brav, viril, viteaz.Pentru alte nume http://www.copilul.ro/nume-copii/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Copy paste:este un nume de origine ebraica, vine de la Maria, care inseamna cea aleasa de dumnezeu sau cea care plange tot timpul(amarata)
Mario-Are o gandire firma, foarte agil, provoaca antipatii si simpatii, o fire pacifista, cordial, amabil si emotiv, dar este si incapatanat. Ii place sa "dea" dar sa si primeasca.In definitv, eu cred ca cel care poarta numele acesta este o persoana inteligenta, cu un nivel de compresiune foarte inalt si ii place sa fie iubit neconditionat.
Dar are si o origine in latina, Mario:inseamna ca are calitati masculine. Ii place sa domine situatiile si sa fie inconjurat de afectiune, ii place sa ia "taurul de coarne", adica e o fire decisa si coerenta.