| ehhehehehhehehehh a întrebat:

Buna ziua! Nu gasesc niciunde care floare are semnificația/insemnatatea umm nu stiu cum sa ma exprim dar sa zica "multumesc".

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Florile de culoare ALBA inseamna: sinceritate, inocenta, multumire, gratitudine samd.

Uite aici mai multe explicatii, cu privire la culorile florilor:
https://a1.ro/......78775.html

| dullcat a răspuns:

Buna.Toate florile transmit mesaje de apreciere si multumire, in functie de cultura.E foarte subiectiv si nu cred ca merita sa iti bati capul cu astfel de amanunte pentru oameni care nu sunt deloc pasionati, cititi cu adevarat in acest sens.Majoritatea doar le primim cu bucurie, le admiram cateva zile si apoi le aruncam la gunoi, caci viata multa nici nu mai au.

| Eireann a răspuns:

Asta am gasit :
"Q: What flowers mean thank you?
A: Pink or peach-coloured roses are often used to convey gratitude and appreciation, making them symbolic of saying "thank you." Additionally, the Gerbera daisy, with its vibrant colours and cheerful appearance, also carries a message of gratitude and is commonly chosen to express thanks."
Deci trandafiri roz sau galbui. Altundeva ziceau de flori de iris albastre in combinatie cu freesia albe si galbene.

| carevaescu a răspuns:

Cert este ca vei gasi online multe ghiduri de semnificație a florilor.

Problema este ca aceste lucruri depind de cultura. Tu degeaba gasesti undeva ca scrie in engleza "this flower symbolizes gratitude" ca cel mai probabil cel care o primește nu va sti asta.

Cel mai bine cumperi o floare frumoasa sau un buchet, preferabil sa-i placa si respectivei persoane, pe care o dai in gest de cadou. Adica ii spui clar "ți-am cumparar aceste flori să-ți mulțumesc pentru x, y, z"

| AlexisZLS a răspuns:

Poti incerca trandafirii roz.ei exprima admiratia si recunostinta fata de o persoana...un sinonim al multumirii.
Dar oricum, orice floare exprima asta..Gestul conteaza totusihappy