| MistarGoGu a întrebat:

Salut! CATI din voi relationati cu cetățeni americani la nivel de job, afaceri sau personal *( prietenie )? Cum vi se par ca oameni?
Este aroganta americanilor MIT sau Realitate?

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu am vb cu o persoana din Canada care învață deutsche, un tip de nota 10

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt destul de prietenoși, și cred că mai bine zis cumva ignoranti decât aroganți.

Aroganți rău sunt australienii.

| mODIN a răspuns:

Nu sunt fan. Aproape de fiecare data cand a trebuit sa interactionez cu oameni din SUA, experienta a fost neplacuta.

Anul trecut am fost in Munich la un seminar unde au participat oameni din aproape toate tarile lumii, si acolo am stat cu mai multi americani. Cateva exemple de aroganta tipical lor:

- Cand intrebi pe oricine de unde e, iti spune tara sau eventual, daca vine dintr-o tara mai micuta, si regiunea. De exemplu "I'm from Togo, that's in West Africa". Eh, Americanii, pe langa faptul ca n-au auzit de nici o alta tara in afara de Mexic si Canada, cand ii intrebai de unde sunt, iti spuneau orasul. Nici macar statul efectiv, de care sa zici ca au mai auzit oamenii. Am intrebat-o pe una acolo de unde vine si zice "San Antonio" si mi-a luat cateva secunde pana sa ma prind ca e din SUA. Mi se pare ciudat cumva sa presupui ca cineva din capatul opus al lumii ar fi auzit de un oras care nu e nici capitala, nici, sa zicem, New York sau Los Angeles. Ba mai mult, a fost SURPRINSA ca nu stiam unde e San Antonio.

- In aceeasi ordine de idei, la un moment dat a facut un american o gluma, ceva de genul "eu dau mult si prost din gura, haha", iar dupa a continuat cu "stii cum suntem noi astia din South Carolina". De ce as stii? laughing De ce ar stii cineva asa ceva? rolling on the floor Mie mi se pare ca trebuie sa fii putin rupt de realitate ca sa presupui ca un om din alta tara ar stii de un astfel de stereotip de la tine.

- Seminarul asta a avut loc intr-o baza militara, iar in interiorul acesteia, TOTUL era facut in stil american, chiar daca eram in Germania. Prizele aveau trei gauri in loc de doua ca la noi, geamurile nu erau rabatabile, masinile de spalat erau din acelea pe care le incarci de sus, nu dintr-o parte, pana si magazinele din interior acceptau doar plati in dolari si vindeau scarbosenii umplute cu zahar si ulei din care doar ei pot sa manance. In prima zi voiam sa-mi iau un sampon si am intrebat daca pot plati in euro, iar cea de la casa s-a enervat si m-a intrebat "Do you even speak English?". Iarta-ma pe mine ca am presupus ca in UE pot plati cu euro laughing

- Cand am aterizat la aeroport, trebuia sa ma preia un sofer sa ma duca la baza. Americanca care era responsabila de asta a uitat cu totul de mine (sa nu mai zic de faptul ca pe un coleg din Iraq l-a dus in alt oras din greseala) si cand am sunat-o sa o intreb unde e soferul, abia am putut sa inteleg ce imi zicea. Era Afro-Americana si avea fix stilul acela de a vorbi pe care il auzi in filmele cele mai proaste de comedie: "Y'all bettr get yurself sumthin to eat, dawg, cuz it's gon be a while til y'allz driver be der". La cazare ne-a intampinat pe toti in slapi, colanti rupti in fund si maieu patat de ketchup si mustar...

| MistarGoGu explică (pentru mODIN):

Simpatici tare de tot! Nu le-ai servit si tu niste " cabanos romanesc " macar in gand daca nu cu voce tare?
Cred ca stii la ce ma refer cand zic " cabanos " nu?