| Ionut190397 a întrebat:

Salut.Ce greutate ar trebui sa am la : Inaltime: 1.73
Varsta: 17
Eu am acum 67-68. Credeti ca ar trebui sa mai dau jos sau sa mai pun? Vreau sa se observe patratelele + ca mananc sanatos si corespunzator. happy Din 3 in 3 ore de 5-6 ori pe zi. Deci ce ziceti, ce greutate ar fi buna?

Cel mai bun raspuns primeste funda!

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Ai o greutate normala pentru inaltimea ta.

Un IMCV situat între 5 si 84, 9 este asociat cu riscuri reduse de boli la majoritatea persoanelor. Cel mai bine este sa-ti mentii greutatea. Pentru a ramâne în forma, încearca sa ramâi în intervalul 5-85, evitând pe cât posibil sa te situezi în una din cele doua extreme. Greutatea ta trebuie să se încadreze între 52, 97 şi 74, 52 kg.