| Ionică a întrebat:

Ce parere aveti despre Statele Unite ale Americii? Ati vizitat? Daca da, cum sunt oamenii? Ce va place? Ce nu va place? Ce parere aveti despre sistemul lor de invatamant? Multumesc!

1 răspuns:
| georgesur a răspuns:

Da, am vizitat. Oamenii sunt mult mai amabili (si omenosi ) decit oriunde in Europa.De placut imi plac multe:regulile f exacte pentru aproape orice, comportament nescrobit si echipare comoda la oameni, lucruri bine facute peste tot dar fara perfectiunea cautata (si uneori obositoare) a nemtilor.
Nici o secunda nu te fac sa te simti strain, venetic (cum o pati din plin pe la elvetieni, francezi, nemti). Nu-mi place ca se munceste prea mult (la orice nivel) comparativ cu orice tara europeana. Exista o boala care-i atinge pe unii:"workahollic"=dependent de munca, boala despre care amintea Tofler in "Socul viitorului"ca raspindita in Japonia.Sistemul de invatamint primar si gimnazial se pare (nu l-am cunoscut direct) ca este foarte lejer, dar croit sa formeze abilitati(in special de comunicare, dar si tot ce tine de creatie) si caractere(corectitudine si ambitie). Invatamintul universitar este deosebit de flexibil(iti alegi disciplinele de studiu ),
concurential, corect in aprecieri. Sunt potrivite denumirile de "Batrina Europa" si de "Lumea Noua"