| Morrígu a întrebat:

Salut, creaturilor.
Propun să vorbim puțin despre obsesii, manii, gelozii, posesiuni.
În primul rând vreau să întreb de ce atunci când ești obsedat de o persoană și aceasta te refuză, durerea se simte ca una fizică?
Și cum/de ce ajungi la obsesii față de oameni?

3 răspunsuri:
| Dobrin_Maria_1999 a răspuns:

Vrei ca acea persoana sa fie doar a ta.(raspuns la 2 a intrebare)
Poate pentru ca egoul tau se simte ranit ( prima intrebare).

| Morrígu explică (pentru Dobrin_Maria_1999):

Adică cei care nu sunt obsedați, nu își doresc ca persoana aceea "să fie doar a lor"?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Morrígu):

Nu, pentru ca pe ei altceva ii face sa o doreasca pe acea persoana. Poate iubirea, poate dorinta sexuala, dar nu obsesia. Daca o iubesti te impaci cu gandul ca te-a respins si intelegi ca asa e mai
bine pentru ea si poate si pentru tine. Daca vrei sex si te refuza, la fel, dupa ce insisti te imoaci cu ideea si te duci sa cauti ce vrei la altcineva, dar cand esti obsedat e greu.
Obsesia e o boala. In plus faptul de a nu stii sa accepti un refuz da dovada de prea multa aroganta si orgoliu. Trebuie sa fim umili si sa ii lasam pe altii sa decida ce vor si ce nu vor sa faca.