| cam33liaa29034 a întrebat:

Salut! De câteva zile primesc niște mesaje ciudate pe Instagram. Inițial, am crezut că e vreo prietena care vrea să facă o gluma proasta, dar am vorbit cu multe persoane despre asta și nu sunt singura care crede că este ceva neobișnuit. Contul asta a inceput sa mi scrie acum vreo 2 săptămâni, aproape în fiecare zi: mesaje precum ești frumoasa, vrei sa vorbim, ceva normal, dar nu as fi răspuns pentru că era clar un cont fals, având 0 urmăritori și urmarindu mă doar pe mine. Apoi am fost surprinsă de un mesaj lung, in care mi se făceau complimente și persoana respectiva spunea că mă vede in fiecare zi. pe lângă ce magazine trec, la ce școală învăț și m-a descris foarte indetaliat fizic. din cate am înțeles, știe aproximativ și pe unde stau. Ba chiar primeam mesaje de genul "Mi au placut blugii tai albi", și chiar am fost îmbrăcată așa în ziua respectivă. Nu am răspuns la nici un mesaj, poate suna ciudat dar mă îngrijorează oarecum și mi e frica că sunt urmărită. N am răspuns, nu am luat măsuri, pentru totuși ceva din mine încă crede că e doar o farsă. Ce ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| LordCristobal a răspuns:

Sunt doua posibilitati aici:
1.E posibil sa fie o farsa dar e farsa foarte proasta.
Probabil un dusman mai vechi sau cineva din cercul tau de prieteni se distreaza pe seama ta.
2.E posibil ca cineva sa te urmareasca si sa aiba intentii rele pentru tine.
Asa ca fii prudenta si cu ochii in patru mereu.Ar fi bine sa iti iei un spray paralizant sau orice obiect care poate sa provoace daune minime cuiva.
Daca iti mai da mesaje spune-i sa te lase in pace ca altfel te duci la politie.
Si daca in continuare iti da mesaje ciudate sa te duci la Politie.

1 răspuns:
| LordCristobal a răspuns:

De asemenea sa nu iesi afara in zone izolate sau la lasarea intunericului singura.