| Ionică a întrebat:

E bine sau e de rau sa fii o persoana directa? Multumesc!

9 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Cunosc o persoana care are defectul asta, spune intotdeauna ce gandeste. Are 40 de ani, este desteapta dar nu suficient ca sa isi tina gura atunci cand e cazul. Sufera cumplit ca nu isi poate intemeia o familie, toti barbatii cu care a avut relatii au parasit-o. Deci, trageti singuri concluzia, e bine sa fii direct?

Stefan
| Stefan a răspuns:

Daca in anumite situatii nu spui nimic, inseamna ca esti vinovat, daca spui adevarul esti rau de gura si toata lumea este contra ta. Deci, ca sa raspund la intrebarea ta, in general trebuie sa fii echilibrat, moderat, chibzuit si linistit.

| marrr a răspuns:

Din punctul meu de vedere nu exista un raspuns concret la aceasta intrebaretongue Eu nu sunt directa, imi place sa ascund ceea ce simt, insa doar pentru o perioada de timp. Stiu ca uneori poate fi prea tarziu pentru a-mi exprima sentimentele, insa nu ma caracterizeaza cuvantul"direct". Am un coleg de clasa care zice tot ceea ce crede, iar din acest fapt il cam ignor[eu si colegele]. Este bine sa fii si direct, insa nu uita ca totul este pana la o anumita limita.LIMITA BUNULUI SIMT

| Juliana a răspuns:

E bine uneori... dar mai trebuie sa faci si pe proasta cateodatalaughing

| vip 2010 a răspuns:

Sa fii direct e un cutit cu doua taisuri big grin pe deoparte e bine pentru ca iti poti exprima direct parerea, dar pe de alta parte nu e bine pentru ca poti sa zici ceva, dupa care o sa-ti para rau :d. Spre deosebire de mine eu nu sunt atat de directa si am de pierdut pentru ca nu imi exprim parerea atunci cand trebuie sau nu pot sa zic ceva ca sa nu supar pe alti si uite asa raman toate in mine fara sa pot sa mi le exprim. Eu consider ca trebuie sa stii cand e bine sa fi direct si cand nu e bine :d depinde de context big grin uneori ai de suferit, uneori ai de pierdutbig grin
Bafta!:*

| vip 2010 a răspuns:

Uneori de castigat * scuze big grin din neatentiebig grin

| anusha a răspuns:

Eu cred ca e bine, ca exemplu: mereu ii spun colegei in fata cand ceva nu imi convine cu ce a facut. Da ca taci si nu spui in fata te considera o persoana p*****a. Cel putin asta ii parerea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiind prea direct, dai in nesimtire. Fiind ipocrit, castigi eticheta unui om fals.
Daca stii sa tii balanta, foarte bine!

| georgy7165 a răspuns:

E bine sa fii direct. Dar uneori trebuie sa stii si sa tacem pentru ca putem avea de pierdut.