| electrical a întrebat:

Eu sunt o persoana prea directa, la multi nu le place, cum as putea sa ma schimb, asta daca ii rau sa fi direct?

11 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Nu este rău să fii directă, dar o doză de diplomație nu strică niciodată. Poate face minuni. Însă trebuie să știi și când să taci.

Nu contează doar ce spui, contează și cum (și când) spui. Dacă spui un lucru mai puțin plăcut pentru celălalt, dar fără răutate și îți argumentezi părerile, vei fi auzită și înțeleasă, dacă nu, va fi interpretat ca un atac și e normal că omul va avea impulsul de a te respinge. Fii directă, dar caută cuvintele potrivite și momentul potrivit! Va fi mai bine și pentru tine, și pentru ceilalți.
Succes.

| Flav a răspuns:

Ca esti directa nu este bai, ca esti agramata, aici avem o problema. ''Sa fii direct'' si nu ''sa fi direct''.
Ca sa-ti raspund si la intrebare, iti dau un citat:
Am învaţat că este prea greu să-ţi dai seama unde să tragi linie între a fi amabil, a nu răni oamenii şi a-ţi susţine părerile. [Octavian Paler]

| 220V a răspuns (pentru Flav):

Mai citeste o data ba cocalar prost ce esti

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este cel mai bine să fii un om direct, pentru că știi ce vrei.
Nu trebuie să mulțumești pe toată lumea, cine te apreciază, te apreciază așa cum ești.
Pa, pa.

| negru30 a răspuns:

Cui nu-i place sa nu te intrebe - bravo tie - ai de pierdut in viata dar esti un om de respectat - ce bine ar fi sa fie toti asa sa nu mai umble cu manevre expirate si limbi prin urechi - inca o data - tot respectul si tine-o tot asa

| IooMar a răspuns:

Nu ai de ce sa te schimbi, daca te plac, trebuie sa te placa asa directa cum esti.Este foarte bine sa iti exprimi opinia si ideile.Stai linistita si ramai asa cum esti!

| Aesir a răspuns:

Nu este deloc un lucru rau sa fii direct, asa ca in cazul de fata nu are rost sa te schimbi pentru cei care au masca pusa pe fata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din punctul meu de vedere, tine-o tot asa! E foarte bine sa iti mentii punctul de vedere si sa fii directa, sincera.Cine nu apreciaza asta face o mare greseala, e un mare atuu sa poti spune lucrurilor pe nume.Cine te cunoaste te accepta asa cum esti si faptul ca ai curajul sa fii asa cum esti tu inseamna ca ai personalitate! Si eu sunt tot o persoana corecta,si uneori am de pierdut din asta,datorita faptului ca unora nu le place,pana la urma, sunt Eu! Si asta e tot ce conteaza! Asta sunt eu! Si ori ma accepti asa, ori deloc! It's your choice!

| puf1992 a răspuns:

De ce sa te schimbi!? este f bine sa fii direct si eu sunt directa, sunt tupeista. te-o spun in fata. nu e nimic rau.stai linistita daca tu simti ca trebuie sa te schimbi nu stiu. da eu nu m-am schimbat pentru nimeni. imi place sa fiu directa! asa sunt eu

| electrical explică (pentru puf1992):

Sunt un ellaughing

| negru30 a răspuns (pentru puf1992):

Nu confunda direct cu tupeist = nu sunt sinonime